Jubileuszowy Dąb –wnuczek dębu ,,Chrobry” jest z nami w parku Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
Szkoła, obchodzi Jubileusz 60-lecia. Jednym z punktów trzydniowego programu obchodów uroczystości jest sadzenie drzew. Naszym zdaniem takie działanie ma swoją wymowę, ponieważ symbolizuje pewną trwałość wokół przemijającej rzeczywistości. Jednoczy uczniów, przypomina im o ważnym wydarzeniu, w którym kiedyś brali udział. Znaczy czas i miejsce tego wydarzenia.
Z pewnością przyczynia się do umocnienia więzi ze swoją szkołą.
Mieliśmy zaszczyt przywitać wszystkich gości: uczniów ,nauczycieli, pracowników administracji, personel medyczny, rodziców na uroczystość wsadzenia drzewa, upamiętniającego Jubileusz 60-lecia istnienia naszej szkoły.

JESZCZE SIĘ TYLE STANIE...

Popatrz, niebo się kłania, niebo różowe,
Wiatrem pisane w kolorze.
Słońce przychodzi jak gość najlepszy,
Wiatr się umila na wietrzyk.

Jeszcze się tyle stanie,
Jeszcze się tyle zmieni
Rosną nam nowe twarze
Do słońca.

Popatrz, drzewo się czesze, drzewo olbrzymie,
Po niebie gałęźmi wiatr pisze.
Drzewo się śmieje dobrą nowiną,
Wszystkie żale odpłyną.

Popatrz, świat się wciąż zmienia, świat bez koloru.
Człowiek się rodzi, umiera.
Wszystko przemija, wszystko odchodzi,
Lecz pozostają wspomnienia.

W. Chyliński

Drzewa całe swe życie ciągle pozostają w ziemi, z której wyrosły. Zawsze towarzyszą człowiekowi. Ze względu na swą długowieczność, często są niemymi świadkami historii. Niech zasadzony dąb będzie pamiątką wspaniałej uroczystości, Jubileuszu 60-lecia naszej szkoły. Niech przyszłym pokoleniom daje świadectwo tego wspaniałego święta. Naszego szacunku dla przeszłości i teraźniejszości. Drzewko ma ciekawą historię jest ,,wnuczkiem” Dębu ,,Chrobry”. ,,Dąb Chrobry” zlokalizowany jest na terenie Nadleśnictwa Szprotawa (okolice Piotrowic) i Zielonej Góry. Najgrubszy ( ponad 1000 cm obwodu ) oraz najstarszy okaz tego gatunku w Polsce, obumarł w 2021 r. przeżywszy ponad 750 lat….Dąb Papieski Nr 22 wyhodowany z żołędzi najstarszego w Polsce dębu ,, Chrobry” poświęconych przez Ojca Świętego Jana Pawła II, podczas ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników do Rzymu 28 kwietnia 2004 roku. Poświęcony przez Leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów państwowych w Białymstoku dla uczczenia Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II. Nasz dąb szypułkowy został wyhodowany w szkółce leśnej Nadleśnictwa Suwałki z nasion zebranych w 2020 roku z dębu oznaczonego Nr 22, rosnącego przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, który pochodzi z żołędzi zebranych w 2003 roku z najstarszego w Polsce dębu ,,Chrobry”. Niech w przyszłej swej wielkości i majestacie, świadczy o ważności szkoły, w której wzrastać ma potęga wiedzy jej uczniów.
....Kiedyś, gdy nas już tu nie będzie, ono pozostanie. Sądzimy, że każdy z nas ma głęboką świadomość tego faktu.
Dziękujemy serdecznie Panu Dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
p.o. Dyrektora Elżbieta Sokólska oraz cała Społeczność Szkolna.