"Nie lękajcie się!" - XXI Dzień Papieski

dzienpapieski21
W niedzielę 10 października 2021 r. w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony był 21. Dzień Papieski. To dzień, w którym przypominamy sobie największego z Polaków - św. Jana Pawła II. On jako papież spotykał się z wieloma ludźmi. Z szefami rządów, aktorami, pisarzami, malarzami, sportowcami, oczywiście z kardynałami i biskupami. Ale spotykał się również z dziećmi, młodzieżą, ludźmi chorymi. Zapraszał do siebie tych, z którymi inni nie chcieli rozmawiać. Pielgrzymował do krajów, przed którymi go przestrzegano, gdzie nie był mile widziany. Odwiedził w więzieniu człowieka, który za pieniądze chciał go pozbawić życia. Czy zatem św. Jan Paweł II był człowiekiem odważnym? Myślę, że odpowiedziałby, iż jego odwaga polega na tym, że ufa Panu Bogu.
Strach, lęk towarzyszą nam w życiu dosyć często, może szczególnie obecnie w czasie panoszącego się koronawirusa, dlatego wyjątkowo aktualne jest hasło tegorocznego Dnia Papieskiego - "Nie lękajcie się!". Ta słynna zachęta Jana Pawła II pochodzi z jego homilii wygłoszonej 22 października 1978 roku podczas mszy świętej inaugurującej jego pontyfikat na placu św. Piotra w Rzymie. Papież powiedział wtedy:
,,Bracia i Siostry, nie lękajcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę, pomóżcie Papieżowi i wszystkim tym, którzy pragną służyć Chrystusowi, służyć człowiekowi i całej ludzkości. Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju!".
Co ja robię, gdy się boję?
Bóg chce mojego szczęścia i jeżeli idę za Nim i z Nim – nie muszę niczego się bać. Bóg zna historię mego życia i liczy się z moimi uczuciami – wie co przeżywam i chce mi pomóc pokonać strach. Potrzeba tylko jednego – przyjść z nim do Niego. Mogę to zrobić w modlitwie, czytając Słowo Boże, dzieląc się tym z Nim w sakramencie pokuty lub przyjmując Go w Komunii Świętej. Stawia On również na naszej drodze ludzi, którzy pomagają nam i dzięki nim stajemy się lepsi, pokonujemy nasze słabości.
Święty Janie Pawle II wstawiaj się za nami, abyśmy się nie lękali przyjmować Chrystusa.

Zapraszamy wszystkich uczniów do obejrzenia filmu o św. Janie Pawle II oraz sprawdzenia swojej wiedzy w quizie.
Dla młodszych:

Dla starszych