Obraz4

W dniach 15-19.11.2021 roku uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych przebywających na oddziałach Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego wzięli udział w czwartej edycji „Dyktanda patriotycznego” zorganizowanego z okazji Święta Niepodległości przez panią Annę Jabłońską. Celem dyktanda była popularyzacja wiedzy z zakresu języka polskiego i historii narodowej, a także doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę (1914/1918 -1989). A oto tekst dyktanda:
Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 roku dla nas Polaków stanowi przełomowe wydarzenie wszech czasów. Niewola trwała bez mała 123 lata. Mało kto wie, że 11. listopada nie od razu był dniem świątecznym. Sejm ustanowił Święto Niepodległości nowo powstałego państwa polskiego dopiero w 1937 roku. Data tego arcyważnego święta to po prostu dzień, w którym powierzono Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo. W wyjątkowy sposób uczczono 10. rocznicę odzyskania niepodległości – w hołdzie Marszałkowi stołeczny plac Saski przemianowano na plac Józefa Piłsudskiego. Oryginalną jak na owe czasy formą celebracji stał się zorganizowany po raz pierwszy w historii wyścig kolarski Tour de Pologne. Dla zwykłych obywateli Rzeczypospolitej był to dzień wolny od pracy. Dzięki temu mogli oni bez przeszkód wziąć udział między innymi w nabożeństwie dziękczynnym w archikatedrze świętego Jana lub rewii wojskowej na Polu Mokotowskim. Skądinąd niedługo cieszyliśmy się wolnością. Podczas okupacji hitlerowskiej obchody Święta Niepodległości były zabronione. Władza ludowa w PRL-u traktowała świętowanie 11. listopada jako działalność antypaństwową. Dopiero w 1989 roku przywrócono prawo do jego swobodnego obchodzenia.

Anna Jabłońska

Obraz5