Czworonożni przyjaciele

W ramach cyklu spotkań „Czworonożni przyjaciele”, w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej oraz w Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej odbyły się zajęcia czytelnicze przybliżające środowisko i warunki życia różnych zwierząt oraz zwyczaje człowieka w kontaktach i opiece nad nimi.

Nauczycielka przedszkola mgr Marta Mieczkowska zachęcała przedszkolaki do zajęć niecodzienną aranżacją. Przebierała się za domowe zwierzątka - kotka, pieska i za dzikie – myszkę, wilka, niedźwiadka. Czytaniu książek towarzyszyły zabawkowe zwierzaki – sowa, myszka, wąż, lisek. Dzieci chętnie sięgały po kolorowe książki wypełnione różnymi czworonożnymi ulubieńcami. Udało się zaciekawić przedszkolaki każdą historyjką oraz rozmawiać o wszystkim co wynikało ze wspólnego czytania.
W dniach 26.09.2022r., 04.10.2022r., przedszkolaki okazały zainteresowanie książką „Pracowity przedszkolak. Ulubione zwierzaki” pełną tekstów do czytania, materiałów zdjęciowych i rozmaitych zabaw. Dzieci słuchały historyjek o zwierzętach domowych, uczestniczyły w zabawach spostrzegawczych i grze tematycznej.
W dniu 18.10.2022r., przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały o czym opowiadała Julia Donaldson i Alex Scheffler w książce „Gruffalo”. Słysząc w tekście opowiadania wyrażenie – „zaburczało w brzuchu” wdmuchiwały powietrze w słomkę włożoną do kubka z wodą. Naśladowały odgłos chodzenia uderzając stopami o podłogę, szeleściły listkami, pohukiwały jak sowa, syczały jak wąż. Na zakończenie zabawy z książką dzieci otrzymały ilustracje głównego bohatera, któremu dorysowały brakujące elementy w wyglądzie zgodnie z opowiadaniem.
W dniach 20.10.2022r., 07.11.2022r., przedszkolaki słuchały o życiu zwierząt leśnych i rozpoznawały ich odgłosy w trakcie czytania interaktywnej książki dla najmłodszych dzieci - „Mieszkańcy lasu”.
Mile spędzany czas z książką wprawiał w dobry nastrój dzieci i ich rodziców.