"Szkoła

w szpitalu"

Zespół Szkół Nr 15

przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym

im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Nasi partnerzy

slodkadamalogo

selgroslogo

 kwiaciarniamercedes

 rbgrawerowanie

 sekacz

 artsigma

arsenal

zsg

artmagic
 lasydyrekcja

Odkryj Białystok A3 1 1

Obraz1

Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej.
Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
W Zespole Szkół Nr 15 przy UDSK do konkursu przystąpiło sześcioro uczniów szkół ponadpodstawowych. Dnia 7 listopada 2022 roku o godz.13:00 rozpoczęli rozwiązywanie testów online. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone za kilka tygodni i przesłane pocztą elektroniczną.
Trzymamy kciuki za naszych podopiecznych!
Konkurs koordynowały nauczycielki Justyna Myślińska i Jolanta Siłkin.

"Drzewo - Cztery Pory Roku"  - konkurs plastyczny

Nasi uczniowie-pacjenci tworzyli prace konkursowe w różnych technikach plastycznych przedstawiając drzewa w wybranej porze roku. Rysunki zostały przekazane do Organizatora, którym jest Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczy Knyszyńskiej „Wielki Las” i Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej.
Autorom prac gratulujemy!!!
Prace powstawały pod kierunkiem nauczycieli wychowawców grup wychowawczych: J. Jakoniuk, A. Zińczuk, A. Supronik, A. Łaszcz.

Prace wyróżnione w konkursie plastycznym "Liść, jesienny liść"

Dyplom otrzymuje Małgorzata Łowczecka za zdobycie nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla szkół szpitalnych i sanatoryjnych pod hasłem,,Fantastyczny Świat’’pod kierunkiem mgr Anny Dyjak.Konkurs zorganizowany był przez Szkołę Podstawową Specjalną Nr 38 w Zabrzu.Szkoła Filialna SPSNr 38 zorganizowana w podmiotach leczniczych.

Życzymy Małgosi dalszych sukcesów…

SZKOLNY KONKURS MATEMATYKA PO ANGIELSKU

Uczniowie szkoły szpitalnej co roku mają okazję zmierzyć się z zadaniami matematycznymi w języku angielskim. Nauczycielka języka angielskiego Anna Mikołajczak i nauczycielka matematyki Justyna Myślińska przeprowadziły w dniach 16-23.05.2022 konkurs „Matematyka po angielsku” dla uczniów szkół podstawowych, a w dniach 30.05-10.06.2022 konkurs „Matematyka po angielsku” dla uczniów szkół średnich. W zmaganiach uczestniczyło 27 osób.
Zwycięzcom gratulujemy!

Image

„Wesołe literki”- szkolny konkurs plastyczny.

17 czerwca 2022r. zakończył się szkolny konkurs plastyczny „Wesołe literki” adresowany do pięciolatków, „zerówkowiczów” i pierwszoklasistów będących pacjentami UDSK im. L.Zamenhofa i WSZ im. J.Śniadeckiego w Białymstoku, których zadaniem było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej literę w formie rysunkowej. Celami konkursu było: utrwalanie liter, bogacenie słownictwa dzieci, rozwijanie kreatywności poprzez wyszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych. Konkurs zorganizowała mgr. Alina Ignatiuk- nauczyciel wychowania przedszkolnego. Wszyscy autorzy prac nagrodzeni zostali dyplomami i drobnymi upominkami, a prace zamieszczone zostały na wystawie.

Międzyszkolny Konkurs Kaligraficzny

Konkurs ,,Geografia po angielsku” odbył się dniach 14-26.02.2022.

Celem konkursu było: - motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego;

- odkrywanie i rozwijanie uzdolnień uczniów;

- wspomaganie zdolności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu;

-promowanie wiedzy geograficznej wśród uczniów;

W konkursie wzięli udział uczniowie z klas IV-VIII Sp  w szpitalu UDSK. Uczniom zostały wręczone drobne upominki. W konkursie wzięło udział 30 uczniów.


 

1. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Fantastyczny Świat” organizowany przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 38 w Zabrzu ( 7 prac wykonanych pod kierunkiem nauczycieli – A. Zińczuk i A. Grabowskiej)

2. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Szkół szpitalnych „Ptaki występujące w Polsce” zorganizowany przez Szkołę Podstawową przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Koninie (7 prac wykonanych pod kierunkiem nauczycieli – A. Łaszcz, A. Supronik, A. Zińczuk)

3. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Różne oblicza wiosny” pod hasłem „Wiosna w lesie” zorganizowany przez Zespół Placówek Oświatowych im. Ks. Prof. J. Tischnera przy Małopolskim Centrum Rehabilitacji Dzieci „Solidarność” w Radziszowie ( 5 prac wykonanych pod kierunkiem A. Grabowskiej, A. Supronik i A. Zińczuk).

„Mój Anioł Stróż”- konkurs plastyczno-literacki w Zespole Szkół nr 15 przy UDSK

Papież Polak Jan Paweł II ogłosił 11 lutego Światowym Dniem Chorego. W tym dniu Ojciec Święty szczególnie modli się za wszystkich chorych, ich rodziny, opiekunów, lekarzy i pielęgniarki. Z okazji 30 rocznicy tego wydarzenia mgr Anna Dyjak ogłosiła konkurs plastyczno-literacki pod hasłem „Mój Anioł Stróż”. W dniu 22 marca 2022r nastąpiło podsumowanie konkursu. W konkursie brały udział 23 prace. Jury w składzie mgr Anna Pogorzelska, mgr Bożena Kamińska i mgr Anna Dyjak. Zgodnie z regulaminem organizatora wybrano następujące prace:
Kategoria przedszkole:
-I miejsce Julia (E. Michalewicz)
-II miejsce Jan (A. Białous)
-III miejsce Katarzyna (A. Dyjak)
-wyróżnienie Ewa(A. Białous); Tymoteusz (A. Michalewicz)
Kategoria SP:
-I miejsce Kinga (A. Łaszcz)
-II miejsce Marysia (A. Iwaniuk; E. Sorko)
-wyróżnienie Zofia (A. Iwaniuk; E. Sorko)
Kategoria LO:
-I miejsce Nikola (A. Białous)
-II miejsce Kinga (A. Iwaniuk; E. Sorko)
-III miejsce Magdalena (A. Iwaniuk; E. Sorko)
Nagrodzone prace plastyczne i literackie zostały przysłane do Ojca Świętego Franciszka do Watykanu jako formę za podziękowania za wszystkie modlitwy.

 Konkurs plastyczno-językowy „My favourite pet”

Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie plastyczno-językowym “My favourite pet”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania nauką języków obcych w połączeniu z twórczą ekspresję plastyczną.
Zadanie konkursowe polegało na narysowaniu ulubionego zwierzęcia, a następnie opisaniu jego części ciała w języku angielskim. Była to okazja do utrwalenia słownictwa dotyczącego nazw zwierząt domowych oraz części ciała.

Wszystkie chętne dzieci wykonały portret ulubionego zwierzątka. Dziękujemy uczestnikom konkursu za aktywny udział i przygotowanie bardzo ciekawych prac.
Organizator
Anna Jabłońska

Image
Image
Image
Image

Ogólnopolski Konkurs dla szkół szpitalnych i sanatoryjnych na plakat promujący język ojczysty

 „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. 

Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”. 

 „Sztuka rymotwórcza” F. K. Dmochowski 

 Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Zespół Szkół nr 15 przy UDSK w Białymstoku zorganizował ogólnopolski konkurs plastyczno-językowym dla uczniów klas IV – VIII ze szkół szpitalnych i sanatoryjnych na plakat promujący język ojczysty.

 Konkurs miał na celu:

- rozwijanie zainteresowania uczniów językiem polskim jako składnikiem dziedzictwa kulturowego,

- kształtowanie umiejętności świadomego posługiwania się językiem,

- uwrażliwienie na piękno języka ojczystego,

- rozwijanie zainteresowań plastycznych oraz twórczych postaw uczniów,

- aktywne włączenie się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

 Łącznie nadesłano 25 prac konkursowych ze szkoły szpitalnej w Bydgoszczy, Czarnieckiej Górze, Koninie, Krakowie oraz Rzeszowie.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i pracę włożoną w wykonanie projektów.

Komisja Konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

w kategorii klas 4-6 szkoły podstawowej

I MIEJSCE

OLIWIA KROWIAK (KL. 5) RZESZÓW

ANASTAZJA KOPROWICZ (KL. 6) RZESZÓW

II MIEJSCE

JAKUB ROMIŃSKI (KL.5) BYDGOSZCZ

KALINA LEWANDOWSKA (KL.4) BYDGOSZCZ

III MIEJSCE

GABRIELA WACHOWSKA (KL.5) RZESZÓW

WYRÓŻNIENIA

KRYSTIAN ISAKIEWICZ (KL.5) BIAŁYSTOK

MARCIN SOSNOWSKI (KL.5) BIAŁYSTOK

W kategorii klas 7-8 szkoły podstawowej:

I MIEJSCE

MATEUSZ NOWINOWSKI (KL.8) KONIN

WIKTORIA KOPACZ (KL.8) CZARNIECKA GÓRA

II MIEJSCE

ALEKSANDRA ŚLUSARCZYK (KL.7) CZARNIECKA GÓRA

NATALIA DANIEL (KL.8) RZESZÓW

III MIEJSCE

DAWID ADAMSKI (KL.7) KRAKÓW

AMELIA WAKUŁA (KL.7) CZARNIECKA GÓRA

EWELINA WAWRZOSEK (KL.8) CZARNIECKA GÓRA

WIKTORIA PRUSZYŃSKA (KL.8) BYDGOSZCZ

IZABELA MCLACHLAN (KL.7) BIAŁYSTOK

TOMASZ CHARKOWSKI (KL.7) BIAŁYSTOK

WYRÓŻNIENIA

MARIA PRUSZYŃSKA (KL.7) BIAŁYSTOK

VANESSA PENDA (KL.8) BYDGOSZCZ

ALEKSANDRA GEMBIAK (KL.8) BYDGOSZCZ

WIKTORIA KOWALIK (KL.7) BIAŁYSTOK

Autorom zwycięskich i wyróżnionych prac serdecznie gratulujemy.

Dyplomy i nagrody rzeczowe zostały przesłane do szkół szpitalnych.

Dziękujemy również nauczycielom oraz dyrekcji szkół szpitalnych, z których nadesłane zostały prace konkursowe.

Plakaty promujące język ojczysty zostały wyeksponowane na wystawie w holu Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Anna Jabłońska


 

„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. 
Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”. 
 „Sztuka rymotwórcza” F. K. Dmochowski 
 
 
Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Zespół Szkół nr 15 przy UDSK w Białymstoku serdecznie zaprasza uczniów klas IV – VIII  szkoły podstawowej do udziału w ogólnopolskim konkursie plastyczno-językowym dla szkół szpitalnych i sanatoryjnych na plakat promujący język ojczysty. Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie.
 
 
Pozdrawiam
Ania Jabłońska

Konkurs "Wszystkie koty, małe i duże"

Dnia 9.02.2022 r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny: „Wszystkie koty małe i duże”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na rolę zwierząt w życiu człowieka, rozwijanie postawy odpowiedzialności za posiadane zwierzę oraz kształtowanie gotowości do działania na rzecz porzuconych zwierząt.
Na konkurs wpłynęło 50 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Jury oceniło prace biorąc pod uwagę trzy kategorie wiekowe: przedszkolaki, uczniowie ze szkoły podstawowej i uczniowie ze szkoły średniej. Najciekawsze prace zostały wyeksponowane na wystawie przy sekretariacie szkoły.
Organizatorem konkursu była mgr Alina Zińczuk.

„Mruczę, więc jestem”
Szkolny Etap Miejskiego Konkursu Plastycznego

W dniu 28.01.2022 odbyło się podsumowanie szkolnego etapu Miejskiego Konkursu Plastycznego "Mruczę więc jestem" zorganizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Białymstoku z okazji Dnia Kota.
W konkursie wzięło udział 18 prac - 6 w kategorii Przedszkola i 12 w kategorii Szkoła Podstawowa.
Jury , w składzie: A. Grabowska – przewodnicząca, A. Ignatiuk, A. Łaszcz, do kolejnego etapu konkursu, zgodnie z Regulaminu Organizatora wybrało następujące prace:
• kategoria Przedszkole - "Mój rudy kotek" Oliwia, lat 6 (opiekun E. Michalewicz)

  p1     p2

 

 

 

 

 

• kategoria SP –"Kotek na spacerku" Bianka (opiekun A. Zińczuk)
Prace zdobyły I miejsce w swoich kategoriach i zgodnie z regulaminem konkursu, zostaną przekazane do Organizatora.
Zgodnie z regulaminem jury przyznało II i III miejsca:
• kategoria Przedszkole
II miejsce "Moje dwa kotki" Kacper(opiekun E. Michalewicz)
III miejsce "Wesoły kotek z balonem" Nikodem (opiekun A. Dyjak)
• kategoria SP
II miejsce "Kocie sprawy" Maria (opiekun A. Łaszcz)
II miejsce "Mruczę, więc jestem" Jakub (opiekun A. Supronik)
III miejsce "Kotka Pusia" Nina (opiekun A. Zińczuk)
III miejsce "Kot myśliciel" Jan (opiekun A. Supronik)

sp1     sp2

konkursmity21

W dniach 7-10.12.2021 r. w Zespole Szkół nr 15 przeprowadzono „Szkolny konkurs mitologiczny” adresowany do uczniów klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań młodzieży kulturą starożytną, kształtowanie postawy szacunku dla dorobku cywilizacyjnego starożytnej Grecji i Rzymu, a także umożliwienie zewnętrznej oceny wiedzy uczniów w zakresie znajomości kultury antycznej. Organizatorem konkursu jest nauczycielka języka polskiego dr Anna Jabłońska. Konkurs był jednoetapowy i polegał na rozwiązaniu testu składającego się z zadań otwartych i zamkniętych dotyczących znajomości mitologii greckiej i rzymskiej. Uczniowie musieli zmierzyć się między innymi z takimi poleceniami jak: połączyć bogów z zakresem ich panowania, wskazać ich symboliczne znaczenie oraz wyjaśnić pochodzenie i znaczenie związków frazeologicznych: stajnia Augiasza, puszka Pandory czy róg Amaltei.

Opracowała
dr Anna Jabłońska

Międzynarodowy Konkurs Informatyczny Bóbr

 logob

 

Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej.
Celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
Jak co roku w konkursie tym brali udział także uczniowie Zespołu Szkół nr 15.
Dnia 15 listopada 2021 roku w pracowni komputerowej do konkursu przystąpiło czworo uczniów szkoły średniej. W kolejnych dniach odbył się konkurs dla uczniów szkół podstawowych.


jj1    jj2    jj3
Trzymamy kciuki za wyniki naszej młodzieży!
Konkurs dla etapu uczniów szkół średnich przeprowadziły Jolanta Siłkin i Justyna Myślińska.


Dnia 16 listopada w III Klinice Chorób dzieci odbył się międzynarodowy konkurs Bóbr z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej. Jest to kolejna edycja konkursu w naszej szkole. Jego głównym celem jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
Konkurs przeprowadziła Małgorzata Fiłonowicz.

mf

„W ogródku Pani Jesieni”

„Pani Jesień z koszem idzie
lasem, polem, nad wodą,
w koszu swoje skarby niesie
i zachwyca swą urodą.
Patrz na sadów rumieńce,
posłuchaj jak wiatr w liściach śpiewa,
w ogrodach dojrzały już warzywa,
a chmurki wiszą nisko na drzewach.”
Zakończył się konkurs plastyczny pt. „W ogródku Pani Jesieni”, w którym uczestniczyły dzieci w wieku 3-7 lat. Zadaniem ich było wykonanie pracy plastycznej zgodnej z tematyką konkursu i z wykorzystaniem różnorodnych technik i materiałów.
Cele konkursu to:
- wzbogacenie wiedzy na temat jesiennej przyrody;
- rozwijanie kreatywności poprzez wyszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych.
Organizatorem konkursu była mgr Alina Ignatiuk- nauczyciel wychowania przedszkolnego.
Powstały piękne, kolorowe prace. Dziękuję koleżankom, które pomogły dzieciom w ich przygotowaniu. Wszyscy autorzy prac nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami i drobnymi upominkami.

IMG 20211122 153501648 HDR

Liść, jesienny liść

W dniu 21.10.21 zakończył się ogólnoszkolny konkurs plastyczny" Liść, jesienny liść". Dziękujemy paniom, pod których kierownictwem powstały tak cudowne pracę.
Wyróżnione prace można obejrzeć na wystawie obok rejestracji do poradni.
Konkurs "Liść, jesienny liść" jest organizowany w naszej placówce od 3 lat, a pomysłodawcą i organizatorem jest Pani mgr Joanna Chętnik.

Konkurs „Bawiąc się pamiętaj o bezpieczeństwie”.


W dniach 16-17.06.2021 mgr Joanna Sawicka - Nikołajew przeprowadziła w naszej szkole konkurs „Bawiąc się pamiętaj o bezpieczeństwie”. Młodzież tworzyła i rozwiązywała rebusy. Ich celem jest zwrócenie uwagi dzieci na bezpieczeństwo podczas zabaw, zwłaszcza na wakacjach.
Oto przykładowe efekty konkursu:

 

A tak prezentują się prace młodzieży z oddziału pobytu dziennego:

Obraz8

Tworzenie i rozwiązywanie rebusów w Konkursie „Bawiąc się, pamiętaj o bezpieczeństwie” to:
- bezpieczne zachowania młodzieży w czasie wolnym,
- doskonalenie umiejętności logicznego myślenia,
- świetna zabawa.
Zachęcam do rozszyfrowania naszych rebusów . Miłej zabawy!

Opracowała: Joanna Sawicka - Nikołajew


 

Sukces naszych Uczennic!

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że Laura, uczennica klasy I LO zajęła III miejsce w ogólnopolskim konkursie szkół szpitalnych i sanatoryjnych z języka angielskiego ,,YUMMY, HEALTHY, EASY SNACKS”. Z kolei Kasia, uczennica klasy VII szkoły podstawowej otrzymała wyróżnienie. Organizatorzy konkursu (Zespół Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie) przekazał laureatkom dyplomy i nagrody rzeczowe.
Serdecznie gratulujemy ?

Opracowała
Anna Jabłońska

wynik1wynik2

Konkurs plastyczny pt. "Wiosna, ach to ty"

11.05.2021r. na Oddziale Pediatrii i Neurologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J Śniadeckiego odbył się konkurs plastyczny pt. „Wiosna, ach to ty…”.

Celem konkursu było uwrażliwienie uczestników na piękno wiosennego krajobrazu i potraktowanie go jako źródła inspiracji dla własnej twórczości plastycznej.

Dzieci pod kierunkiem pani Aliny Zińczuk rysowały wiosenne drzewa, owady itp. Mając do dyspozycji różne środki plastyczne (pastele suche, olejne, mazaki, kredki).                 

A oto niektóre efekty ich pracy:

Konkursie Wiedzy o Londynie

W kwietniu 2021 r. uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Londynie. Konkurs miał formę pisemną i składał się z 4 zadań, za które maksymalnie uczeń mógł uzyskać 46 punktów. Zadania konkursowe obejmowały treści podstawy programowej z języka angielskiego dla II etapu edukacyjnego.

Celem konkursu było:

- promowanie nauki języka angielskiego,

- wzbogacenie wiedzy uczniów na temat kultury krajów anglojęzycznych,

- stworzenie uczniom możliwości wykazania się wiedzą i umiejętnościami,

- wspieranie uczniów zdolnych w rozwijaniu własnych zainteresowań.

W konkursie wzięło udział 10 uczniów. Najwyższe wyniki osiągnęli:

1. Marta K. – 43 punkty (Neurologia / WSZ „Śniadecja”)

2. Jakub G. – 43 punkty (Neurologia / WSZ „Śniadecja”)

3. Katarzyna L. – 42 punkty (Oddział dzienny / UDSK)

4. Maciej S. – 39 punkty (WSZ „Śniadecja”)

Pragnę przekazać serdeczne podziękowania pani Elżbiecie Lewczuk za nieocenioną pomoc  w  przeprowadzeniu konkursu  wśród   uczniów-pacjentów  Oddziału Neurologii  w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku.

Opracowała

Anna Jabłońska

 Tutaj znajdziesz karty konkursowe.


 

QUIZ
Przed rozpoczęciem zabawy w prawym górnym rogu prezentacji, na pasku zadań naciśnij Prezentuj. Powodzenia.

Konkurs z języka angielskiego ,,YUMMY, HEALTHY, EASY SNACKS”

         Uczennice klasy VII szkoły podstawowej oraz klasy I szkoły średniej wzięły udział w Konkursie z języka angielskiego ,,YUMMY, HEALTHY, EASY SNACKS” skierowanym do uczniów szkół szpitalnych i sanatoryjnych. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

Cele konkursu przedstawiają się następująco:

- propagowanie zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania,

- zachęcenie uczniów do poszerzenia wiedzy i słownictwa z języka angielskiego,

- kontrolowanie poprawności językowej,

- rozbudzanie wyobraźni twórczej;

         Zadanie konkursowe polegało na graficzno – plastycznym przedstawieniu zdrowego dania lub przekąski (technika dowolna, format pracy A3-A4). Praca powinna zawierać ponadto listę składników oraz przepis na danie napisane w języku angielskim.

         A oto prace konkursowe wykonane przez uczennice Zespołu Szkół nr 15:

 konkursja

Praca Julity z klasy VIII

2

praca Kasi z klasy VII

3

praca Laury z klasy I LO

Jednocześnie pragnę serdecznie podziękować nauczycielce grupy wychowawczej pani Annie Iwaniuk za otoczenie naszych podopiecznych pomocą artystyczną i ciekawe plastyczne inspiracje.

Trzymamy kciuki za nasze Uczennice!

 

Konkurs matematyczny ZSnr15 „Dedal”.
Cele konkursu:
• umożliwianie zdobycia sukcesu przez dziecko przewlekle chore
• doskonalenie zainteresowań matematycznych.

Adresaci konkursu: uczniowie pacjenci naszej szkoły w wieku 10-18lat, czyli od czwartej klasy szkoły podstawowej, po ostatnią klasę szkoły średniej.

Pierwsza edycja Konkursu Matematycznego Szkół Szpitalnych to 2003. W marcu 2021 odbyła się jego XIX edycja, pod zmienioną od dawna nazwą „Dedal”.
Pomysłodawcą konkursu i jego koordynatorem jest mgr matematyki Joanna Sawicka-Nikołajew.
Autorzy zadań konkursowych to nauczyciele matematyki ZS nr15 przy UDSK: mgr Joanna Sawicka-Nikołajew, mgr Iwona Kurowska, mgr Helena Lewczuk (na emeryturze), mgr Justyna Myślińska i mgr Urszula Wilczewska (pracownik ZS nr15 do roku 2020).
Konkurs przez kolejne lata organizowali nauczyciele matematyki naszej szkoły: wspomniani już wcześniej autorzy zadań konkursowych oraz matematyk mgr Elżbieta Sokólska.
Konkurs miał różnych sponsorów:
• nauczyciele matematyki ZSnr15,
• Koło TPD przy ZS nr15 przy UDSK w Białymstoku (do roku 2018)
• Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe ( do 2016r).

konkursmito          

W dniu 15.12.2020 roku w Zespole Szkół nr 15 przeprowadzono „Szkolny konkurs mitologiczny”, adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań młodzieży kulturą starożytną, kształtowanie postawy szacunku dla dorobku cywilizacyjnego starożytnej Grecji i Rzymu, a także umożliwienie zewnętrznej oceny wiedzy uczniów w zakresie znajomości kultury antycznej. Organizatorem konkursu jest nauczycielka języka polskiego dr Anna Jabłońska. Konkurs był jednoetapowy i polegał na rozwiązaniu testu składającego się z zadań otwartych i zamkniętych dotyczących znajomości mitologii greckiej i rzymskiej. Uczniowie musieli zmierzyć się między innymi z takimi poleceniami jak: połączyć bogów z zakresem ich panowania, wskazać ich symboliczne znaczenie oraz wyjaśnić pochodzenie i znaczenie związków frazeologicznych: stajnia Augiasza, puszka Pandory czy róg Amaltei.

 

Opracowała

dr Anna Jabłońska

Szkolny Konkurs Fizyczny „Tygrysek"

W 2001 roku nauczyciele „uniwersyteckiego" liceum we Lwowie na Ukrainie zorganizowali Konkurs Fizyczny. Nazwa "Lwiątko " pochodzi właśnie od Lwowa. W 2003 roku rozszerzono konkurs na Polskę.    Od 2019 roku organizatorem konkursu jest Fundacja Akademia Młodych Fizyków.

            konkurstygrysek

W ZS Nr 15 przy UDSK w Białymstoku od lat organizujemy Szkolny Konkurs Fizyczny „Tygrysek". Naukowcy zastanawiają się, który kot jest mądrzejszy - lew czy tygrys? Porównując mózgi wielkich kotów uważają, że król zwierząt lew słynie z odwagi, ale to tygrys jest inteligentniejszy!

W naszej szkole "Tygrysek" jest zawsze na początku grudnia. W tym roku także mimo pandemii uczniowie stacjonarnie - na oddziale dziennym, i zdalnie  - na pozostałych, zmagali się z zadaniami z fizyki. W tej naukowej zabawie chodzi o to, aby grać, ale nie zawsze wygrywać, gdyż zadania konkursowe z fizyki do łatwych nie należą.

nauczycielka fizyki Iwona Kurowska

XVIII edycja konkursu interdyscyplinarnego
„ My nie palimy, to nie dla nas”.

19.11.2020 uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w konkursie „ My nie palimy, to nie dla nas”. Była to już jego osiemnasta edycja. Młodzież w wieku od 10 do 18 lat miała okazję zmierzyć się z problemami typu:
Słuszne jest powiedzenie, że:
a) kobiety palą mniej niż mężczyźni
b) palenie niszczy urodę
c) rzucenie palenia jest niemożliwe
d) w każdej chwili mogę rzucić palenie, bo nie jestem nałogowcem.
W konkursie wzięło udział 57 uczniów – pacjentów UDSK. Interdyscyplinarny konkurs poruszał problem palenia papierosów w zadaniach ułożonych przez nauczycieli naszej szkoły z matematyki, biologii, chemii, języka polskiego.
Wyniki konkursu wskazują, iż wszyscy uczestnicy znają skutki palenia papierosów i potrafią przekonać swoich najbliższych o ich szkodliwości.

Cele konkursu:
• umożliwianie zdobycia sukcesu przez dziecko przewlekle chore
• kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród dzieci przewlekle chorych

Adresaci konkursu: uczniowie-pacjenci naszej szkoły w wieku 10-18lat, czyli od czwartej klasy szkoły podstawowej, po ostatnią klasę szkoły średniej.

Pierwsza edycja konkursu „ My nie palimy, to nie dla nas” to 2003rok. W listopadzie 2020 odbyła się jego 18 edycja.
Pomysłodawcą konkursu i jego koordynatorem jest mgr matematyki Joanna Sawicka-Nikołajew.
Autorzy zadań konkursowych, to nauczyciele ZS nr15:
• matematyk – mgr Joanna Sawicka – Nikołajew
• biolog – mgr Beata Ostasiewicz
• chemik – mgr Bożena Budlewska
• poloniści – mgr Beata Fiedorczuk – Zdanowicz, mgr Izabela Nieścier.

Konkurs przez kolejne lata organizowali i przeprowadzali na terenie naszej szkoły członkowie Koła TPD przy ZSnr15 w Białymstoku, następnie nauczyciele zespołu matematyczno-przyrodniczego.
Konkurs miał różnych sponsorów:
• koło TPD przy ZSNr15 przy UDSK w Białymstoku (do roku 2018)
• nauczyciele zespołu matematyczno-przyrodniczego przy ZSnr15 w Białymstoku

Koordynator konkursu – Joanna Sawicka-Nikołajew.

Rozstrzygnięcie konkursu matematyczno – plastycznego „Matematyka w obrazie”.

2020-11-22

Dnia 16 listopada 2020r. został rozstrzygnięty konkurs pt.: „Matematyka w obrazie”, zorganizowany przez Panie: Beatę Dejewską i Katarzynę Rupert- nauczycielki Zespołu Szkół Szpitalnych w Szczecinie, pod Honorowym

Patronatem Prezydenta Miasta Szczecin i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Celem konkursu było kształtowanie świadomości znaczenia królowej nauki w życiu codziennym, jej popularyzacja oraz rozwijanie wrażliwości i wyobraźni uczniów.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół szpitalnych oraz sanatoryjnych w Polsce  i cieszył się ogromnym zainteresowaniem, bowiem wpłynęły do nas aż 52 prace z 9 placówek szpitalnych i sanatoryjnych.

Obrazy wykonane zostały rozmaitymi  technikami plastycznymi, z wykorzystaniem różnych materiałów. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, więc jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się szczególną pomysłowością. Podczas oceny uwagę zwracano na poziom aktywności twórczej oraz umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, oryginalne ujęcie tematu, formę i ilość włożonej pracy.

Laureatami konkursu zostali:

Kategoria II – klasy 4-6 SP

2 miejsce – Adrian D. – ZS nr 15 przy UDSK w Białymstoku

Kategoria III – klasy 7-8 SP

1 miejsce – Maja M.  – ZS nr 15 przy UDSK w Białymstoku

Kategoria IV –  klasy szkół ponadpodstawowych

3 miejsce – Maria P. – ZS nr 15 przy UDSK w Białymstoku

Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie składamy serdeczne gratulacje!

Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w szpitalu „Zdroje” w Szczecinie.

  Konkurs plastyczno - językowy

   "Cztery pory roku - Jesień"

W dniach 05. - 09. 10. 2020 na Oddziałach Otolaryngologii i Okulistyki odbył się konkurs plastyczno - językowy "Cztery pory roku - Jesień" ( Four seasons of the year - Autumn). Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej o tematyce jesiennej (dowolną techniką), a następnie opisanie jej w języku angielskim. Ocenie podlegała estetyka wykonania pracy, kreatywność, wyobraźnia, jak również poprawność językowa i bogactwo słownictwa.

Wszyscy artyści biorący udział w konkursie wykazali się zarówno talentem plastycznym jak i znajomością słownictwa związanego z jesienią.

Konkurs ZS nr15 „Bawiąc się, pamiętaj o bezpieczeństwie”.

Cele konkursu:
• umożliwianie zdobycia sukcesu przez dziecko przewlekle chore
• kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw sprzyjających bezpieczeństwu w czasie wypoczynku i zabaw na dworze

Adresatami konkursu są uczniowie-pacjenci naszej szkoły w wieku 7-18lat, czyli od pierwszej klasy szkoły podstawowej, po ostatnią klasę szkoły średniej.

Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2004. W czerwcu 2020 odbyła się osiemnasta edycja.
Konkurs miał różne formy. Początkowo była to praca plastyczna. Obecnie jest to konkurs na najlepszy rebus.
Konkurs przez kolejne lata organizowało koło TPD przy ZS mr15 przy UDSK w Białymstoku. Pomysłodawcą konkursu i jego koordynatorem jest mgr matematyki Joanna Sawicka-Nikołajew, była przewodnicząca koła TPD przy ZS nr15 przy UDSK w Białymstoku.
Konkurs miał różnych sponsorów:
• nauczyciele zespołu matematyczno-przyrodniczego ZSnr15 w Białymstoku,
• Koło TPD przy ZS nr15 przy UDSK w Białymstoku do 2018roku.

Wyróżnione prace konkursowe corocznie rozwiązują w czerwcu uczniowie-pacjenci np. na lekcjach matematyki w naszej szkole, na spotkaniu Szkolny Dzień Nauki w ZS nr15 czy oglądając wystawę prac na jednym z pięter UDSK.