"Szkoła

w szpitalu"

Zespół Szkół Nr 15

przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym

im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Nasi partnerzy

slodkadamalogo

selgroslogo

 kwiaciarniamercedes

 rbgrawerowanie

 sekacz

 artsigma

arsenal

zsg

artmagic
 lasydyrekcja

Odkryj Białystok A3 1 1

Lekcja otwarta z języka polskiego – Piórem pisane wiersze

pani Marii Konopnickiej.

W dniu 13 kwietnia 2022r. uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej oraz liceum wzięli udział w lekcji otwartej z języka polskiego na temat: Piórem pisane wiersze pani Marii Konopnickiej. Tematyka lekcji związana jest z podjętą przez Sejm uchwałą, ustanawiającą rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. W uchwale przypomniano, że w maju 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin tej wybitnej polskiej pisarki. Nauczyciele języka polskiego: pani Beata Zdanowicz-Fiedorczuk, pani Anna Jabłońska oraz pan Andrzej Sadowski przybliżyli uczniom sylwetkę Marii Konopnickiej, przedstawiając najważniejsze fakty z życia literatki. Następnie obejrzeli materiał filmowy dotyczący Muzeum Marii Konopnickiej, które znajduje się w Suwałkach. W dalszej części lekcji młodzież miała za zadanie wykaligrafować za pomocą specjalnego pisaka jeden z trzech wierszy poetki: „Stefek Burczymucha”, „Powitanie wiosny” lub „Niezapominajki”. Następnie uczniowie musieli dokonać przekładu intersemiotycznego tekstu poprzez stworzenie ilustracji do wybranego wiersza. A oto efekty ich pracy.
Opracowała
Anna Jabłońska