"Szkoła

w szpitalu"

Zespół Szkół Nr 15

przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym

im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Nasi partnerzy

slodkadamalogo

selgroslogo

 kwiaciarniamercedes

 rbgrawerowanie

 sekacz

 artsigma

arsenal

zsg

artmagic
 lasydyrekcja

Odkryj Białystok A3 1 1

Lekcja otwarta - “Tradycje wielkanocne w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech"

13 kwietnia 2022 roku w ZS Nr 15 odbyła się lekcja otwarta na temat “Tradycje wielkanocne w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech", współprowadzona przez katechetkę Annę Białous, nauczycielki j. angielskiego Agnieszkę Żakowicz i Annę Mikołajczak oraz nauczycielkę j. niemieckiego Monikę Berensztejn. W tym edukacyjnym spotkaniu uczestniczyły dzieci i młodzież oddziału dziennego UDSK. Lekcja rozpoczęła się prezentacją multimedialną poświęconą polskim tradycjom wielkanocnym, z uwzględnieniem specyfiki i porównaniem zwyczajów katolickich i prawosławnych występujących na terenie Podlasia. Przypomniane zostały: święcenie palm oraz koszyczków z pokarmami, uczestnictwo w obrzędach religijnych Triduum Paschalnego, wysyłanie świątecznych życzeń, malowanie jajek, rodzinne śniadanie i obiad wielkanocny oraz “lany poniedziałek”, czyli śmigus-dyngus, wyjątkowy zwyczaj w naszym kraju. Pani Anna Białous wyjaśniła pochodzenie i znaczenie słów Wielkanoc, Pascha oraz symbolikę baranka i pokarmów ze “święconki”, po czym nauczycielki angielskiego przybliżyły zwyczaje wielkanocne w Wielkiej Brytanii oraz krajach anglojęzycznych, z ich specyficznymi tradycjami toczenia i szukania jajek (“egg hunt”), projektowaniem kapeluszy i paradowaniem w nich (USA “Easter Bonnet Parade”), zamianą wielkanocnego zająca na bilby wielkoucha w Australii. Uczniowie wspólnie rozwiązywali po angielsku quiz związany z tymi zwyczajami, grali w domino i dobble z symbolami wielkanocnymi, powtarzając angielskie słówka, pracowali też z wykreślanką.
Trzecia cześć lekcji poświęcona była niemieckim zwyczajom świątecznym. Z pomocą pani Moniki uczestnicy spotkania wykonali piękny tradycyjny Osterstrauß, czyli wielkanocny bukiet z gałązek wierzby oraz ozdób w formie jajek, baranków, zajączków i kurczaczków.
Podpisywali je po niemiecku i angielsku, poznając bądź utrwalając słówka i zwroty, w tym życzenia na święta wielkanocne.
Na koniec najmłodsi uczniowie rywalizowali w biegach z jajkami na łyżkach oraz toczeniu jajek drewnianą łyżką, co wyzwoliło wiele radości i śmiechu.