"Szkoła

w szpitalu"

Zespół Szkół Nr 15

przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym

im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Nasi partnerzy

slodkadamalogo

selgroslogo

 kwiaciarniamercedes

 rbgrawerowanie

 sekacz

 artsigma

arsenal

zsg

artmagic
 lasydyrekcja

Odkryj Białystok A3 1 1

Błąd
 • [SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but bezpiecznieoddychamdzienny22 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.
 • [SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but daryonkologia22 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.
Filtr
 • Dzień Dziecka na Laryngologii 2022

  Dzień Dziecka na Oddziale Otolaryngologii

  W dniu 31 maja 2022r. na Oddziale Otolaryngologii gościliśmy Panią Prezes Martę Gosiewską i wolontariuszy z Fundacji Dr Clowna. Wolontariusze przeprowadzili gry i zabawy dla dzieci przewlekle chorych. Dzieci otrzymały wiele niespodzianek tj. słodycze, książki, gry planszowe, klocki lego i wiele innych. Dzięki takim gestom pomagamy chorym dzieciom poczuć się lepiej, dzięki czemu zdrowieją w przyjemnej atmosferze. Uśmiech leczy!


   

 • Dzień Rodziny 2022

  Święto Dnia Rodziny w Zespole Szkół nr 15 obchodzimy od 2002 roku.

                  Początkowo zabawa obejmowała I Klinikę Chorób Dzieci UDSK. Dzieci recytowały wiersze, wykonywały upominki, śpiewały piosenki i brały udział w różnorodnych konkursach i zabawach.

  Celem tego święta była integracja dzieci, rodziców i personelu medycznego.

  Z czasem uroczystość zmieniła się w imprezę ogólnoszkolną, obejmującą wszystkich pacjentów przebywających na leczeniu i ich rodziców. Niejednokrotnie rodzice specjalnie przyjeżdżali by towarzyszyć dzieciom w zmaganiach konkursowych. Zadaniem rodziców były nietypowe konkurencje np. malowanie paznokci przez ojców, czy ubijanie piany z białek lub wbijanie gwoździ przez mamy.

  Impreza Dnia Rodziny przybierała różne formy:

  • konkurs na najlepszą rodzinę szpitalną, którą tworzyły dzieci, rodzice i personel danej kliniki,
  • szpitalne karaoke
  • zabawa w Ćwierćland (kolorowe kraje, zwyczaje, potrawy, kostiumy)
  • Karuzela marzeń- rodzina marzeń

  Każdego roku uczniowie- pacjenci pod kierunkiem nauczycieli wykonują prace plastyczne związane z wiodącym tematem uroczystości, które przybierają formę konkursu lub wystawy. Dzieci mają bardzo ciekawe podejście do tematu rodziny, często rysują zwierzęta, zabawki, kosmitów

                  Nie wszyscy pacjenci mogą brać udział w zabawie ogólnoszkolnej ze względu na izolację, stan zdrowia lub możliwości wysiłkowe. Do tych dzieci nauczyciele docierają i prowadzą indywidualne zajęcia.

                  W ubiegłym roku ze względu na obostrzenia epidemiologiczne udało nam się zorganizować imprezę tylko na jednym oddziale za zgodą personelu medycznego.

  W bieżącym roku impreza odbywała się w różnych formach:

  • Zabawa terenowa na Oddziale Dziennym
  • Zabawa integracyjna dla rodziców i dzieci na Oddziale Rehabilitacji
  • Koncert dla rodziców i personelu medycznego w wykonaniu artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej MACIEJ NERKOWSKI , MAKS FIEDOROW
  • Wystawa prac plastycznych pod hasłem „Moja rodzina”, wykonywana przez pacjentów ze wszystkich klinik szpitala

  Na Oddziale Rehabilitacji uczniowie uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym rodziców i dzieci. Zadaliśmy pytania dzieciom, pod nieobecność rodziców jaki jest ulubiony kolor mamy lub taty, w co lubi najbardziej ubierać się rodzic, jakie programy telewizyjne ogląda lub jakie jest ulubione danie rodzica. Oczywiście zweryfikowaliśmy odpowiedzi dzieci zadając te same pytania rodzicom. Żeby trochę się poruszać zaproponowaliśmy zabawę ruchową „Wyścig rodzin”- dostosowują ją do możliwości ruchowych dzieci i rzuty do celu.

  Mamy też niespodziankę rodzicom. Dzieci wykonają opaski z napisem Super mama bądź Super tata.

                  Zabawa na oddziale dziennym miała całkiem inny charakter ze względu na brak rodziców w trakcie pobytu dzieci i wiek pacjentów (starsze klasy szkoły podstawowej i liceum). Uczniom przygotowaliśmy grę terenową. Rozpoczęliśmy losowaniem drużyn dwu lub trzyosobowych, każda drużyna z opiekunem wyruszyła w teren (szpitalny). Zadaniem uczestników gry było odszukanie czterech kopert ukrytych w obiektach przyrodniczych, wykonanie podanych tam zadań i powrót do sali. Gra miała ograniczony zasięg czasowy(dwa kwadranse). Zadaniem było np. wypisanie pięciu rzeczy zielonych i kwaśnych, lub takich, które zmieszczą się w pudełku od zapałek lub mniejszych od mrówki. Sprawdziliśmy też ile razy przeskoczyli przez skakankę ( 17, 20, 40 razy), czy jak odnajdywali liczebniki ukryte w zdaniach i obliczyli ich sumę- co wyszło im bezbłędnie. Zaprezentowali też na komórce nauczyciela zdjęcie z ich imionami napisanymi od tyłu.   

  Wszystkim obchodom uroczystości Dnia Rodziny przyświecał cel integracji rodziców i dzieci przebywających w trudnych warunkach szpitalnych. Nauczyciele mając świadomość jak wielki stres towarzyszy na co dzień rodzicom i ich dzieciom chcą odwrócić chociaż na chwilę ich uwagę od rzeczywistości szpitalnej. Spowodować by zapomniały o bólu, badaniach i chorobie. Chcemy zapewnić dobrą zabawę, relaks i umożliwienie uhonorowania tego ważnego święta w nietypowych warunkach.


   

 • Dzień Pszczoły 2022

  DZIEŃ PSZCZOŁY

  Zagadkami o mieszkańcach łąki rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Pszczoły w Klinice Onkologii i Hematologii.
  Praca pszczoły, proces powstawania miodu to tematy filmu edukacyjnego, który obejrzeli uczestnicy spotkania. Potem dzieci zamieniły się w pracowite pszczółki, zbierały kwiatowy pyłek i przenosiły go na plaster miodu. Była też zabawa z chustą animacyjną przy piosence ,,Pszczoły”, zabawa w kole z wykorzystaniem rymowanki. Dzieci wspólnie wykonały pracę plastyczną, wysłuchały ciekawostek o pszczołach, zagrały w grę planszową ,,Pszczółki”.
  Pożegnaliśmy się w radosnych nastrojach z pszczółkami na ubraniach.
  Zajęcia przygotowały: Alina Malecka, Anna Łaszcz, Elżbieta Michalewicz.


   

 • Dzień Matki Onkologia 2022

  Kochanym Mamom w Dniu Ich Święta

  26 maja 2022 roku na Oddziale Onkologii i Hematologii U DSK - dzieci , mamy oraz tatusiowie spotkali się, aby świętować Dzień Mamy.
  Była burza mózgów, gdzie dzieci wymieniały cechy Mamy, następnie wzięły udział w quizie „ Czy znasz swoją Mamę” i rysowały jej portret na folii.
  Chwilę relaksu zapewnił masażyk relaksacyjny do rymowanki, a na koniec Dzieci przygotowały kolorowe kwiaty, wręczając je swoim Mamom z najlepszymi życzeniami i uściskami.
  A Mamy w radosnych nastrojach szykowały się do kolejnych niespodzianek przygotowanych im na ten dzień.
  Organizatorzy
  Anna Łaszcz
  Elżbieta Michalewicz
  Alina Malecka

   


   

 • Spotkania z teatrem 2022

  SPOTKANIA Z MAŁYM TEATREM

  W drewnianej skrzynce ukryty jest teatrzyk. Gdy otwieramy jej tajemnicze drzwiczki zaczyna się spektakl teatru kamishibai.
  Z taką magiczną skrzynką nauczycielki przedszkola: Wiesława Abramczyk, Alina Ignatiuk i Elżbieta Michalewicz odwiedziły dzieci i zaprezentowały japońską bajkę ,,Dwa ptaszki”. Cykl spotkań z małym teatrem odbył się w dniach 10.05.2022- 18.05.2022.


 • „Pobaw się ze mną – mój koteczku, mój pieseczku” 2022

  „Pobaw się ze mną – mój koteczku, mój pieseczku”

  W dniu 17 maja 2022r., dzieci w wieku przedszkolnym hospitalizowane w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej oraz w Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej wzięły udział w zajęciach czytelniczych urozmaiconych o interaktywne książeczki dla najmłodszych pt. „Pobaw się ze mną – mój koteczku, mój pieseczku”. Zainteresowanie przedszkolaków wzbudziły sympatyczne pacynki „Kotek” i „Piesek”, którymi nauczycielka przedszkola mgr Marta Mieczkowska, zachęcała do słuchania literatury dziecięcej, pobudzającej wyobraźnię maluchów. Dzieci aktywnie uczestniczyły w lekturze, która zapewniała aktywność na wielu płaszczyznach. Przedszkolaki słuchając o życiu kotka, pieska spełniały różne zadania. Trenowały zmysły – dotyku, wzroku, słuchu oraz uczyły się wrażliwości i empatii.

   


   

 • Konkurs plastyczny przedszkole 2022

  ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA PRZEDSZKOLAKÓW

  Dnia 10 maja 2022r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla przedszkolaków pt. Wiosna radosna” (organizator: ZS 110 w Poznaniu).
  Spośród licznych prac wyłoniono 6 laureatów w dwóch kategoriach wiekowych:
  3-4 lata
  I miejsce Tymoteusz Abramczyk 4 lata Zespół Szkół nr 15 przy Uniwersytecie Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. L. Zamenhofa Białystok
  II miejsce Inga Bogacz 3,5 roku Zespół Szkół nr 110 Poznań
  III miejsce Alicja Dziubak 4 lata Zespół Szkół nr 110 Poznań
  5-7 lat
  I miejsce Oliwia Ołtarzewska 6 lat ZS nr 15 przy Uniwersytecie Dziecięcym Szpitalu
  Klinicznym im. L. Zamenhofa w Białymstoku
  II miejsce Kacper Szekowski 5 lat ZS nr 15 przy Uniwersytecie Dziecięcym Szpitalu
  Klinicznym im. L. Zamenhofa Białystok
  III miejsce Alicja Mrówczyńska 5 lat Zespół Szkół nr 110 Poznań
  Serdeczne gratulacje!

 • Bezpiecznie mowię oddział dzienny 2022

  Bezpiecznie mówię, bezpiecznie oddycham Oddział Dzienny

  19.05.2022r. oddział dzienny odwiedziła nasza koleżanka mgr Joanna Chętnik z warsztatami relaksacyjnymi dla młodzieży w ramach projektu „Bezpiecznie mówię, bezpiecznie oddycham”. Jest to cykl spotkań realizowany w naszej szkole od 6 lat dla nauczycieli jak i dzieci na różnych oddziałach. Porusza on różne strefy wokół tematu emisji i regeneracji głosu.
  Dziś uczyliśmy się sposobów relaksacji. Są one potrzebne do niwelowania skutków stresu oraz korzystnie wpływają na nasz organizm. Istniej wiele ciekawych sposobów na radzenie sobie ze stresem. Młodzież masowała sobie stopy na macie z wypustkami oraz kręgosłup na dmuchanej piłce, poznała zasady aromaterapii. Najwięcej emocji wywołała wśród nich zabawa integracyjna, gdzie trzeba było naśladować odgłosy zwierząt i skupić się na przekazywaniu gumowych zwierzątek. Śmiech i dobra zabawa okazały się być świetnym sposobem na stres.
  Bardzo dziękujemy Pani Asie za ciekawe warsztaty. I zapraszamy na kolejne spotkania.

  {gallery layout="flow" rows=5 cols=5 maxcount=5 alignment="center" preview_width=200 preview_height=200}bezpiecznieoddychamdzienny22{/gallery}


   

 • Jak wygląda mrówka?

  Jak wygląda mrówka?

  W dniu 19 maja 2022r. mgr Anna Dyjak zorganizowała w Klinice Otolaryngologii zajęcia okolicznościowe „Jak wygląda mrówka?” z cyklu „Cztery Pory Roku” Simony Kossak. Dzieci chore zapoznały się z gawędami o życiu mrówek w ich naturalnym środowisku.
  Mogliśmy odkryć wiele tajemnic i ciekawostek, które dzieją się w świecie przyrody. Pani Simona wciąga nas w świat natury i pozwala go bardziej poznać. Warto wsłuchiwać się w otaczającą nas przyrodę, by żyć ze światem w harmonii. Mali pacjenci przenieśli swoje uczucia na kartki papieru. Namalowali wspaniałe prace plastyczne, z których powstała wystawa. Zajęcia przyniosły wiele radości i osobistej satysfakcji.

 • Światowy Dzień Pszczół 2022

  Światowy Dzień Pszczół 2022

  Maj jest miesiącem, w którym wszystkie pszczoły mają swój dzień. Światowy Dzień Pszczół obchodzony jest 20 maja. Jest to inicjatywa Słowenii, która w ten sposób chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności.
  Na oddziale dziennym obchodziliśmy to święto 18 maja 2022r. Na początku młodzież obejrzała film edukacyjny pt.: „Dbajmy o pszczoły – życie pszczelej rodziny”. Dowiedziała się z niego ile żyją pszczoły, jak wygląda hierarchia w ulu i jak powstaje miód. Następnie dzieci wykonały lapbooki zawierające ciekawostki o pszczołach. Całość zakończyła się degustacją miodu.
  A. Iwaniuk
  E. Sorko


   

 • Straż Pożarna 2022

  W dniu 17.05.2022 na oddziale dziennym odbyło się spotkanie z pracownikami Straży Pożarnej. Dzięki życzliwości Panów Strażaków dzieci mogły z bliska obejrzeć samochód i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w innych akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego. Dużo emocji wzbudził sprzęt do rozcinania samochodów. Z ogromnym zainteresowaniem wychowankowie obejrzeli strój strażaka do gaszenia pożaru z wielką ochotę go przymierzali. Atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego. Spotkanie umożliwiło dzieciom poznanie pracy strażaka z bliska i dostarczyło dużo niezapomnianych wrażeń i wiedzy.
  Anna Iwaniuk- oddział dzienny


   

 • Święta majowe 2022

  Na oddziale dziennym UDSK odbyły się zajęcia z okazji świąt obchodzonych na początku maja: Święta Pracy, Święta Flagi i Święta Narodowego Trzeciego Maja. Na początku uczniowie obejrzeli filmik na youtube ,,Polak Mały” oraz została przedstawiona i omówiona prezentacja przybliżająca powyższe święta i symbole narodowe. Następnie uczniowie obejrzeli filmik “Animowana Historia Polski" oraz wzięli udział w quizie wiedzy ogólnej o Polsce i symbolach narodowych. Na koniec wypełniane były karty pracy z ciekawostkami o Polsce. Wydarzenie przeprowadziły nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego - Agnieszka Żakowicz oraz Monika Berenszejn.


   

 • W zielonej trawie 2022

  W zielonej trawie

  W dniu 12 maja 2022r., nauczycielka przedszkola mgr Marta Mieczkowska w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej oraz w Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej zorganizowała warsztaty plastyczne pt. „W zielonej trawie”. Przedszkolaki wspólnie z rodzicami bliżej poznały technikę origami. Z kolorowych pasków papieru wykonały żabki. Dzieci były zachwycone możliwością poruszania żabką. Naciskając papier we wskazanym miejscu wprawiały ją w skoczny ruch. Mile spędzony czas wprowadził w dobry nastrój wszystkich uczestników warsztatów.


   

 • Dzień Służby Zdrowia 2022

  Spotkanie z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia

  W dniu 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Z tej okazji 31 marca zorganizowaliśmy spotkanie, na które przybyli lekarze, pielęgniarki oraz niemedyczni pracownicy Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Dyrektor Zespołu Szkół nr 15 Pani Elżbieta Dorota Sokólska przywitała zebranych gości, a następnie złożyła na ręce dyrekcji obydwu szpitali wyrazy uznania i wdzięczności za poświecenie oraz zaangażowanie, a także ciężką i wymagającą pracę na rzecz ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka. Wspólne spotkanie było także okazją do obejrzenia prezentacji multimedialnej, ukazującej wspólną pracę lekarzy, pielęgniarek oraz nauczycieli ukierunkowaną na dobro chorego dziecka. Wspomnienia przywoływane z okazji Jubileuszu 60-lecia istnienia szkoły szpitalnej umilała muzyka grana na żywo przez artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej. Szanowni goście mieli ponadto okazję obejrzeć występ nauczycielskiego teatru „Kroplówka”. Następnie uczestnicy wysłuchali recitalu Maciej Nerkowskiego, solisty Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek, podczas którego goście mogli obejrzeć barwną wystawę prac plastycznych wykonanych przez pacjentów UDSK, ukazujących lekarzy i pielęgniarki oczami dzieci.


   

 • Bezpiecznie mówię 2022

  Bezpiecznie mówię, bezpiecznie oddycham

  W dniu11.05.22, odbyły się warsztaty WDN Bezpiecznie mówię, bezpiecznie oddycham- relaksacja.
  Warsztaty są kontynuacją cyklicznego programu, który opracowała i prowadziła mgr Joanna Chętnik.
  Prowadzone są od 6 lat dla nauczycieli jak i uczniów naszej szkoły.
  Tym razem szkoliła się kadra pedagogiczna.
  Poznawaliśmy rozmaite formy relaksacji oparte na strefie, ciała, myśli, zmysłów.
  Były ćwiczenia oddechowe, z piłką, matami jak i relaksacja za pomocą dźwięku i smaku.
  Niezmiernie ważna jest świadomość, że odpowiednia higiena głosu, oddechu i gospodarka oddechowa a także techniki relaksacji są niezbędne w pracy każdego nauczyciela.


   

 • Arcydzieła polskiego romantyzmu 2022

  Arcydzieła polskiego romantyzmu

  W dniu 11 maja 2022r. uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej wzięli udział w lekcji języka polskiego na temat: Arcydzieła polskiego romantyzmu. Tematyka lekcji nawiązywała do podjętej przez Sejm uchwały, ustanawiającej rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Jest to związane z dwusetną rocznicą wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Nauczyciele języka polskiego: pani Beata Zdanowicz-Fiedorczuk, pani Anna Jabłońska oraz pan Andrzej Sadowski przybliżyli uczniom kontekst historycznoliteracki romantyzmu. Następnie podopieczni przypomnieli sobie najważniejsze informacje dotyczące przedstawicieli polskiego romantyzmu, którymi byli Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki oraz Aleksander Fredro. W dalszej części lekcji młodzież miała za zadanie stworzyć plakaty dotyczące wybranych dzieła dramatycznych: „Dziadów cz. II”, „Balladyny” oraz „Zemsty”. Następnie uczniowie prezentowali swoje projekty. A oto efekty ich pracy.
  Opracowała:
  Anna Jabłońska


   

 • Na ukwieconej łące 2022

  Na ukwieconej łące

  W dniu 11 maja 2022r., nauczycielka przedszkola mgr Marta Mieczkowska zorganizowała w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej oraz w Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej zajęcia edukacyjne pt. "Na ukwieconej łące". Prowadząca zawitała do dzieci w przebraniu „chrząszcza” i zachęciła do uczestnictwa w zabawach rozwijających zainteresowania przyrodą. Przedszkolaki chętnie rozmawiały na zaproponowany temat i rozwiązywały zagadki, wyszukiwały na obrazkach szczegóły, łączyły elementy w pary. Za aktywność były nagradzane m.in. naklejkami. Dzieci rozwijały swoją wyobraźnię i kreatywność domalowując elementy do ilustracji. Zajęcia wprowadziły uczestników w dobry nastrój.


   

 • Ludwik Animowany 2022

  Warsztaty o Doktorze Ludwiku Zamenhofie

  Dnia 09,10,11-05.2022r. na Oddziale Otolaryngologii Anna Dyjak zorganizowała warsztaty o „Doktorze Ludwiku Zamenhofie”, projekcję filmu pt: „Ludwik Animowany”. Składała się z:
  1. Doktor Esperanto
  2. Esperanto i Doktor Zamenhof
  3. Ścieżkami Zamenhofa
  4. Ludwik w kosmosie
  Mali pacjenci byli zdumieni przygodami Doktora Ludwika Zamenhofa i jego językiem Esperanto. Zapoznały się także z książką pt: „Doktor Esperanto i Język nadziei” Mary Rockliff. Swoje uczucia przeniosły na rysunki. Projekcja filmowa i warsztaty naszego białostockiego bohatera zapadnie na długo w naszej pamięci.


   

   

 • Dzień Europy 2022

  DZIENEUROPY

  DZIEŃ EUROPY

  9 maja we wszystkich państwach Unii Europejskiej obchodzony jest Dzień Europy. Jest to dzień jedności i pokoju. Upamiętnia rocznicę Deklaracji Schumana, ustanowionej w celu zacieśnienia współpracy krajów europejskich – współpraca ta miała być środkiem, który posłuży uniknięciu wojny.
  My również dołączyliśmy do świętowania tego dnia. W naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne na temat Unii Europejskiej.
  Na początku spotkania uczniowie losowali jedną rzecz z woreczka i odgadywali z jakiego kraju pochodzi. W ten sposób dowiedzieli się jaki będzie temat spotkania. Następnie otrzymali kilka najważniejszych faktów o powstaniu Unii Europejskiej, jej celach, wspólnych wartościach oraz symbolach. W dalszej części dopasowywali państwa do ich stolic. Dla utrwalenia państw Unii Europejskiej starsza młodzież rozwiązywała krzyżówki oraz stworzyła mapę Unii Europejskiej, młodsi zaś szukali wyrazów w wykreślankach.
  Potem rozpoczął się Quiz wiedzy o Unii Europejskiej. Wszyscy chętnie odpowiadali na pytania. Za poprawną odpowiedź otrzymywali słodką nagrodę. (Ty również możesz sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując ten Quiz na naszej stronie internetowej w zakładce Kącik Edukacyjny).

  Organizatorzy: Małgorzata Fiłonowicz, Joanna Malinowska


   

 • Dary Onkologia 2022

  Szkoła Podstawowa w Starej Kamionce – dzieciom z Onkologii

  Społeczność Szkoły w Starej Kamionce im Bohaterów Bitwy Niemeńskiej z Panią Dyrektor Joanną Gejdel oraz wychowawczynią p. Anną Rećko na czele postanowiła zebrać dzieciom - pacjentom Kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku materiały plastyczne do zajęć artystycznych, twórczych odbywających się na oddziale szpitalnym. Zostały zebrane bardzo ciekawe materiały plastyczne inspirujące dzieci i młodzież do tworzenia. Wśród materiałów plastycznych znalazły się styropianowe jajka, zestawy kreatywne, naklejki, pompony, druty kreatywne, tasiemki, sznurki itp. Różnorodność materiałów plastycznych zainspirowała do radosnego tworzenia wielkanocnych, ozdób, dekoracji oraz wiosennych prac plastycznych, zakładek do książek z okazji Światowego Dnia Książki. Z pewnością, pod kierunkiem nauczycieli Zespołu Szkół nr 15 powstanie jeszcze wiele kreatywnych prac zainspirowanych zgromadzonymi materiałami plastycznymi.
  Bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy Społeczności Szkoły za tę piękną i wzruszającą inicjatywę.
  Ta zbiórka jest wymowną formą wsparcia Uczennicy tej Szkoły, która jest hospitalizowana w Klinice Onkologii
  Uczennicy i jej Mamie dziękujemy za zaangażowanie i aktywne włączenie się w realizację tej inicjatywy.

  {gallery layout="flow" rows=3 cols=3 maxcount=3 alignment="center" preview_width=200 preview_height=200}daryonkologia22{/gallery}

 • Laurka dla leśnika 2022

  Zespół Szkół Nr 15 przy UDSK w Białymstoku dołączył do ogólnopolskiej akcji „CAŁA POLSKA MALUJE GIGA LAURKĘ DLA STRAŻNIKÓW LASÓW – Z OKAZJI DNIA STRAŻAKA I LEŚNIKA”, która trwała od 01.04.2022r. – 05.05.2022r. Akcja miała na celu skupić uwagę wokół problemu pożarów leśnych i podziękować „Strażnikom Lasów”, czyli Strażakom i Leśnikom, którzy na co dzień ochraniają nasze polskie lasy przed pożarami. Nauczycielki wychowania przedszkolnego zachęcały dzieci hospitalizowane - w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym do udziału w akcji i wykonania Laurki dla Strażników Lasów w dowolnej technice plastycznej. Dzieci wyraziły chęć podziękowania, więc z zaangażowaniem rysowały, malowały, wyklejały, a ich prace dołączyły do wielkiej interaktywnej LAURKI – wystawy, która dotarła do wszystkich strażaków i leśników w Polsce.


   

 • Święto flagi 2022

  Święto Flagi

  W dniu 04.05.2022r. mgr Anna Dyjak przygotowała w Klinice Otolaryngologii zajęcia okolicznościowe pt. „A to polska właśnie” Anny Paszkiewicz. Mali pacjenci zapoznali się z symbolami narodowymi naszej Ojczyzny.
  Z ogromną przyjemnością ozdabiały flagę i godło Polski. Z powagą wysłuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Dzieci otrzymały nagrodę z której były bardzo zadowolone. Zajęcia wprowadziły nas w miłą i radosną atmosferę.


   

 • Majowe święta 2022

  MAJOWE ŚWIĘTA

  Na oddziale Neurologii dzieci bardzo pracowicie przygotowywały się do uczenia majowych świąt.
  Rozmawialiśmy o symbolach narodowych, o znaczeniu kolorów, o tym czym jest patriotyzm. Starsze dzieci robiły patriotyczną krzyżówkę. Odbyły się też zajęcia plastyczne. Na sam koniec przygotowaliśmy piękne gazetki.
  Wspólne zajęcia prowadziły, pani Ala nauczyciel wychowania przedszkolnego i pani Asia wychowawca grupy wychowawczej.


   

 • Nie pal przy mnie proszę?

  "Nie pal przy mnie proszę"

  Dnia 27.05.2021 roku na Oddziale dziennym U DSK w Białymstoku odbyły się zajęcia edukacyjne pod hasłem „Od czego zależy nasze zdrowie”. Spotkanie było realizacją XI edycji Programu szkolnej edukacji antytytoniowej pt. „ Nie pal przy mnie , proszę ”, którego koordynatorem jest Powiatowa Stacja Sanitarno- epidemiologiczna w Białymstoku. Spotkanie było skierowane do uczniów SP i LO przebywających w Zespole Szkół Nr 15 w Białymstoku.

  Zajęcia miały charakter warsztatowy. Uczniowie mówili o tym, jak rozumieją zdrowie , od czego ono zależy i czy mamy wpływ na swoją kondycję zdrowotną. Wymieniali sytuacje sprzyjające i zagrażające zdrowiu. W zajęciach wykorzystano teksty, zagadki, przysłowia o zdrowiu, które należało poskładać oraz plansze i ilustracje przedstawiające przedmioty i sytuacje sprzyjające i zagrażające zdrowiu. Na koniec dzieci wspólnie wykonały dużą planszę – kolaż pt. „ Od czego zależy nasze zdrowie”. Każdy uczeń otrzymał opaskę odblaskową z napisem – „ Nie pal przy mnie, proszę”.

  Zajęcia przygotowała i prowadziła nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej mgr Alina Malecka we współpracy z wychowawcą grupy wychowawczej mgr Anną Iwaniuk.

   

 • Dzień Rodziny 2021

  Dzień Rodziny

  25 maja w Szpitalu Wojewódzkim zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej wraz z nauczycielem wychowawcą zorganizował uroczystość obchodów Dnia Rodziny.
  Spotkanie rozpoczęło się zagadką, którą dzieci od razu odgadły. Po recytacji wierszy mamom, nastąpiła zabawa sprawdzająca znajomość mam przez dzieci. Odpowiadały one na pytania jaki jest ulubiony kolor mamy, potrawa lub sposób ubierania. Jak się okazało dzieci świetnie znały odpowiedzi na postawione pytania.
  Nie zabrakło też sprawdzenia formy fizycznej maluchów, którzy w slalomie z piłkami pinpongowymi na łyżkach wykazali się niezwykłą sprawnością. Mamy również pokazały klasę we wspólnym zadaniu słownym „Pary nie do pary”.
  Kulminacyjnym punktem spotkania było wykonanie opasek „Super mama.” i zabawa ruchowa „Wyścig rodzin”.


   

 • Urtica neurologia 2021

  W dniach 24-26 maja na Oddziale Neurologii I Rehabilitacji odbyły się warsztaty plastyczne "Majowa łąka"

  Warsztaty poprowadziła pani mgr Joanna Chętnik i są one elementem projektu Słoneczna Galeria, Fundacji Urtica Dzieciom.

  Uczestnicy rysowali swoje łąki za pomocą kredek akwarelowych. 

 • Dzień mamy 2021

  Dzień Mamy w Klinice Onkologii

  Dzieci i młodzież wykonały kartki okolicznościowe z okazji Święta Mamy i wręczały je swoim Mamom dołączając do życzeń kwiaty " super Mama"


   

 • Urtica

  Prace powstały podczas warsztatów plastycznych "Majowa łąka". Autorami prac są artyści z dziecięcego oddziału psychiatrii dziennej. Dzieci podczas pracy wykorzystały różne techniki plastyczne poznane na zajęciach. Opiekunami warsztatów były Anna Iwaniuk i Emilia Sorko.


   

 • Warsztaty Bezpiecznie mówię

  W dniu 21.05.21 odbyły się warsztaty Bezpiecznie mówię, bezpiecznie oddycham-głos a emocje.

  Warsztaty są cyklem spotkań praktykowanych od 2016 roku w naszej szkole, na których zarówno kadra Zespołu Szkół Nr 15,  jak i nasi uczniowie uczą się jak dbać o odpowiednią jakość  i higienę naszego głosu. 
  Warsztaty prowadzi Pani mgr Joanna Ewa Chętnik.
  Tym razem spotkanie było skierowane do nauczycieli dydaktyków w naszej placówce. W dobie covid pamiętamy o zasadach i bezpieczeństwie takich spotkań,dbając o dystans i małą liczbę uczestników. 


 • Co kryją w sobie kompetencje cyfrowe?

  Co kryją w sobie kompetencje cyfrowe?
   
  W naszej szkole odbyły się cykliczne szkolenia zespołu przedmiotowego pt. "Co kryją w sobie kompetencje cyfrowe?" i inne związane z umiejętnościami posługiwania się narzędziami TIK. Celem szkolenia było zapoznanie nauczycieli z kompetencjami cyfrowymi, wspieranie rozwoju zawodowego i osobistego pedagogów, a także rozwijanie kompetencji zawodowych nauczycieli z zakresu wiedzy i umiejętności kształcenia kompetencji cyfrowych u dzieci i młodzieży. Szkolenia odbyły się w terminach:
  13.04.2021,
  29.03.2021,
  26.03.2021,
  17.03.2021,
  11.03.2021,
 • Egzamin próbny ósmoklasisty

  Egzamin próbny ósmoklasisty z matematyki
  w ZS nr15 przy UDSK w Białymstoku – 2020/2021


  W II semestrze roku szkolnego 2020/2021, w marcu, Joanna Sawicka-Nikołajew – mgr matematyki, przeprowadziła stacjonarnie próbny egzamin ósmoklasisty z matematyki w ZS nr15 przy UDSK w Białymstoku. Egzamin pisało 4 uczniów z WSZ oraz 1 w UDSK ( z oddziału pobytu dziennego). Z sytuacją egzaminacyjną z matematyki pozwolił się zmierzyć młodzieży arkusz wydawnictwa Operon z XII 2019 r.
  Średni wynik wspomnianego egzaminu próbnego wyniósł 44%. Lepiej wypadły dziewczęta niż chłopcy.
  Informacje nauczyciela po przeprowadzonym egzaminie przekazane uczniom, z pewnością pozwolą na jeszcze lepsze wyniki z matematyki na egzaminie ósmoklasisty w maju 2021r.
  Życzymy powodzenia wszystkim tegorocznym ósmoklasistom w maju!
  Opracowała Joanna Sawicka-Nikołajew


   

 • Dzień Europy 2 2021

  Spotkanie okolicznościowe z okazji Dnia Europy

  W dniu 12.05.2021 r. uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej podczas lekcji języka angielskiego rozmawiali na temat Dnia Europy. Święto, które obchodzimy 9.maja, było okazją do przypomnienia sobie wiadomości dotyczących Unii Europejskiej. W tym celu uczniowie rozwiązali quiz online:
  https://wordwall.net/pl/resource/15945087/co-wiesz-o-unii-europejskiej-

  wordwall

  Następnie zadaniem dzieci i młodzieży było dopasowanie nazw 27 krajów członkowskich do ich stolic zapisanych w języku angielskim.

   1

  Uczniowie wspaniale poradzili sobie z tym zadaniem.

   2

  W dalszej części spotkania podopieczni uzupełniali karty pracy. Ich zadanie polegało na wpisaniu do tabeli brakujących nazw krajów lub stolic, a następnie pokolorowaniu mapki przedstawiającej kraje członkowskie.

  3

  Opracowała
  Anna Jabłońska


   

 • Dzień pielęgniarki

  Dziś obchodzimy Międzynarodowy  Dzień Pielęgniarek

  Wszystkim paniom życzymy wiele energii, spełnienia marzeń i uśmiechu.
  Dziękujemy
   20210512 094229
   
 • Dzień Europy 2021

  9 maja - Dzień Europy

  W Zespole Szkół Nr 15 w Białymstoku świętowaliśmy Dzień Europy.

  “Zjednoczeni w różnorodności” to motto, które przyświeca wszystkim krajom. Oznacza to, że ludzie mogą mieć różne kultury i języki, ale wspierają się, mogą uczyć się od siebie i dobrze razem pracować.

  Nasi uczniowie rozpoczęli spotkanie zagadkami, na podstawie których rozpoznawali kraje Europy. W czarodziejskim worku znajdowały się przedmioty pochodzące z różnych państw np. kastaniety, wieża Eiffla, Krecik. Uczniowie losując przedmiot odpowiadali na pytanie z jakiego kraju pochodzi dana rzecz.

  Po krótkim wprowadzeniu w wykonaniu nauczycielki geografii p. Joanny Malinowskiej uczniowie utrwalili wiadomości na temat symboli Unii Europejskiej. Po wysłuchaniu „Ody do radości” Ludwiga van Beethovena dzieci wspólnie rozpoczęły przyporządkowywać kraje Unii Europejskiej do stolic.

  1de   2de

   

  Następnie dzieci starsze rozwiązywały krzyżówki, natomiast młodsze wykreślanki   przygotowane przez p. Małgorzatę Fiłonowicz.

  3de

  Na zakończenie nasi uczniowie kolorowali flagi państw Unii Europejskiej.

  4de 5de

  Wszystkich chętnych, którzy nie uczestniczyli w spotkaniu zapraszamy do rozwiązania quizu:

   6delink


   

 • Najlepsza mama

  “Najlepsza Mama”

  7 maja 2021 r. na oddziale dziennym odbyło się spotkanie poświęcone najlepszej z mam – Maryi. Panie katechetki Anna Białous i Bożena Sawicka zaprosiły na nie kapelana UDSK księdza Marka, który opowiedział o swojej pielgrzymce do sanktuarium w Guadelupe, gdzie znajduje się słynący łaskami wizerunek Maryi. Powstał on po objawieniach Matki Bożej dla Indianina
  Juana Diego w 1531 r.. Na prośbę biskupa Juan przyniósł znak potwierdzający ich prawdziwość - naręcza róż zawinięte w tilmę (płaszcz indiański), następnie wysypał je na podłogę i wtedy oczom zgromadzonych ukazał się cudowny wizerunek Matki Bożej.

  Matka Boza z Guadalupe

  Ksiądz kapelan zaskoczył nas niezwykłymi faktami dotyczącymi obrazu: okuliści odkryli w źrenicach Maryi odbicie kilku postaci ludzkich, astronomowie przebadali płaszcz i potwierdzili, że układ gwiazd na nim odpowiada obrazowi nieba w dniu cudu, płótno, na którym powstał obraz jest wykonane z bardzo nietrwałych włókien z agawy, a istnieje i nie zbutwiało po dzień dzisiejszy. Obecne na płótnie słońce i księżyc, czczone w czasach Juana Diego jako bóstwa, sprawiły, że wiara chrześcijańska szybko się przyjęła pośród miejscowych Indian -Azteków.

  Ksiądz kapelan i pani katechetka podzielili się także świadectwem łask otrzymanych za pośrednictwem Maryi oraz zachęcili do ufności i otwartości serca na Jej pomoc w życiu.

  Uczestnicy spotkania obejrzeli pamiątkowe zdjęcia księdza Marka z Meksyku, a następnie powierzyli siebie i bliskich opiece Matki Bożej przez wspólny śpiew młodzieżowej litanii przy akompaniamencie gitary. Na koniec obecny personel i podopieczni oddziału otrzymali słodkie upominki oraz listy pisane przez dzieci zdrowe.

  Spotkanie zorganizowały panie katechetki - Bożena Sawicka i Anna Białous.


   

 • Święto flagi i trzeciego maja

  Spotkanie okolicznościowe z okazji Święta Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja

  Dnia 7.05.2021 na oddziale dziennym dzieci i młodzież uczestniczyli w spotkaniu okolicznościowym z okazji Święta Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Podopieczni obejrzeli film dotyczący symboli narodowy:

  Następnie uczniowie zapoznali się z treścią prezentacji multimedialnej, z której dowiedzieli się wielu ciekawych informacji dotyczących polskiej flagi, a także poznały okoliczności, w jakich została uchwalona Konstytucja Trzeciego Maja.

  https://view.genial.ly/5ea814acddffbb0d6fff4d40/presentation-swieta-majowe

  Na zakończenie spotkania dzieci i młodzież rozwiązywały quizy dotyczące wiedzy o Polsce.
  Opracowała:
  Anna Jabłońska


   

 • Wyniki konkursu 2021

  Sukces naszych Uczennic!

  Jest mi niezmiernie miło poinformować, że Laura, uczennica klasy I LO zajęła III miejsce w ogólnopolskim konkursie szkół szpitalnych i sanatoryjnych z języka angielskiego ,,YUMMY, HEALTHY, EASY SNACKS”. Z kolei Kasia, uczennica klasy VII szkoły podstawowej otrzymała wyróżnienie. Organizatorzy konkursu (Zespół Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie) przekazał laureatkom dyplomy i nagrody rzeczowe.
  Serdecznie gratulujemy 😊

  Opracowała
  Anna Jabłońska

  wynik1wynik2


   

 • Święto flagi

  2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej

  „…Czerwień to miłość,
  biel - serce czyste.
  Piękne są nasze
  barwy ojczyste.”

  Czesław Janczarski

  flaga

  Źródło: https://www.makstor.pl/pol_pl_FLAGA-POLSKI-POLSKA-NARODOWA-120x80-CM-NA-MASZT-2599_4.jpg

  2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. To święto państwowe skupiające uwagę na symbolach państwa polskiego, a w szczególności na fladze naszego kraju. Jest to święto stosunkowo młode, bo obchodzone w Polsce dopiero od 2004 roku.
  Tego dnia wszyscy Polacy wywieszają flagi. Natomiast uczniowie naszej szkoły przygotowali kokardy narodowe zwane też kotylionami lub rozetami.
  Kokarda jest kolistą rozetką złożoną z dwóch kolorowych wstążek. Zgodnie z wytycznymi kolor czerwony powinien być na zewnątrz kokardy, a biały w środku, gdyż odwzorowuje godło Polski: białego orła na czerwonym polu. Według zaleceń średnica kokardy narodowej powinna wynosić od 4 do 6 cm.
  Kierując się wszystkimi wytycznymi na oddziale dziennym powstały piękne kokardy narodowe.