Święto Dnia Rodziny w Zespole Szkół nr 15 obchodzimy od 2002 roku.
Początkowo zabawa obejmowała I Klinikę Chorób Dzieci UDSK. Dzieci recytowały wiersze, wykonywały upominki, śpiewały piosenki i brały udział w różnorodnych konkursach i zabawach.
Celem tego święta była integracja dzieci, rodziców i personelu medycznego.
Z czasem uroczystość zmieniła się w imprezę ogólnoszkolną, obejmującą wszystkich pacjentów przebywających na leczeniu i ich rodziców. Niejednokrotnie rodzice specjalnie przyjeżdżali by towarzyszyć dzieciom w zmaganiach konkursowych. Zadaniem rodziców były nietypowe konkurencje np. malowanie paznokci przez ojców, czy ubijanie piany z białek lub wbijanie gwoździ przez mamy.
Impreza Dnia Rodziny przybierała różne formy:
- konkurs na najlepszą rodzinę szpitalną, którą tworzyły dzieci, rodzice i personel danej kliniki,
- szpitalne karaoke
- zabawa w Ćwierćland (kolorowe kraje, zwyczaje, potrawy, kostiumy)
- Karuzela marzeń- rodzina marzeń
Każdego roku uczniowie- pacjenci pod kierunkiem nauczycieli wykonują prace plastyczne związane z wiodącym tematem uroczystości, które przybierają formę konkursu lub wystawy. Dzieci mają bardzo ciekawe podejście do tematu rodziny, często rysują zwierzęta, zabawki, kosmitów
Nie wszyscy pacjenci mogą brać udział w zabawie ogólnoszkolnej ze względu na izolację, stan zdrowia lub możliwości wysiłkowe. Do tych dzieci nauczyciele docierają i prowadzą indywidualne zajęcia.
W ubiegłym roku ze względu na obostrzenia epidemiologiczne udało nam się zorganizować imprezę tylko na jednym oddziale za zgodą personelu medycznego.
W bieżącym roku impreza odbywała się w różnych formach:
- Zabawa terenowa na Oddziale Dziennym
- Zabawa integracyjna dla rodziców i dzieci na Oddziale Rehabilitacji
- Koncert dla rodziców i personelu medycznego w wykonaniu artystów Opery i Filharmonii Podlaskiej MACIEJ NERKOWSKI , MAKS FIEDOROW
- Wystawa prac plastycznych pod hasłem „Moja rodzina”, wykonywana przez pacjentów ze wszystkich klinik szpitala
Na Oddziale Rehabilitacji uczniowie uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym rodziców i dzieci. Zadaliśmy pytania dzieciom, pod nieobecność rodziców jaki jest ulubiony kolor mamy lub taty, w co lubi najbardziej ubierać się rodzic, jakie programy telewizyjne ogląda lub jakie jest ulubione danie rodzica. Oczywiście zweryfikowaliśmy odpowiedzi dzieci zadając te same pytania rodzicom. Żeby trochę się poruszać zaproponowaliśmy zabawę ruchową „Wyścig rodzin”- dostosowują ją do możliwości ruchowych dzieci i rzuty do celu.
Mamy też niespodziankę rodzicom. Dzieci wykonają opaski z napisem Super mama bądź Super tata.
Zabawa na oddziale dziennym miała całkiem inny charakter ze względu na brak rodziców w trakcie pobytu dzieci i wiek pacjentów (starsze klasy szkoły podstawowej i liceum). Uczniom przygotowaliśmy grę terenową. Rozpoczęliśmy losowaniem drużyn dwu lub trzyosobowych, każda drużyna z opiekunem wyruszyła w teren (szpitalny). Zadaniem uczestników gry było odszukanie czterech kopert ukrytych w obiektach przyrodniczych, wykonanie podanych tam zadań i powrót do sali. Gra miała ograniczony zasięg czasowy(dwa kwadranse). Zadaniem było np. wypisanie pięciu rzeczy zielonych i kwaśnych, lub takich, które zmieszczą się w pudełku od zapałek lub mniejszych od mrówki. Sprawdziliśmy też ile razy przeskoczyli przez skakankę ( 17, 20, 40 razy), czy jak odnajdywali liczebniki ukryte w zdaniach i obliczyli ich sumę- co wyszło im bezbłędnie. Zaprezentowali też na komórce nauczyciela zdjęcie z ich imionami napisanymi od tyłu.
Wszystkim obchodom uroczystości Dnia Rodziny przyświecał cel integracji rodziców i dzieci przebywających w trudnych warunkach szpitalnych. Nauczyciele mając świadomość jak wielki stres towarzyszy na co dzień rodzicom i ich dzieciom chcą odwrócić chociaż na chwilę ich uwagę od rzeczywistości szpitalnej. Spowodować by zapomniały o bólu, badaniach i chorobie. Chcemy zapewnić dobrą zabawę, relaks i umożliwienie uhonorowania tego ważnego święta w nietypowych warunkach.