"Szkoła

w szpitalu"

Zespół Szkół Nr 15

przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym

im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Nasi partnerzy

slodkadamalogo

selgroslogo

 kwiaciarniamercedes

 rbgrawerowanie

 sekacz

 artsigma

arsenal

zsg

artmagic
 lasydyrekcja

Odkryj Białystok A3 1 1

Filtr
 • Szkolny Dzień Nauki 2022

  SZKOLNY DZIEŃ NAUKI

  Uczymy się bawiąc - bawimy się ucząc. Nasi uczniowie po raz kolejny przekonali się, że nauki ścisłe to frajda i mnóstwo zabawy!
  Jak co roku – tak i w tym, 14 czerwca 2022 roku - nauczyciele dydaktycy przedmiotów matematyczno-przyrodniczych zorganizowali Szkolny Dzień Nauki. Powstały kąciki przedmiotowe, w których odbywały się pokazy, warsztaty, doświadczenia - można było dotknąć, posmakować, zobaczyć na własne oczy, spróbować odkryć samodzielnie…

  MATEMATYKA
  Swoją obecnością zaszczyciła nas pani dr Anna Rybak z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki, które znajduje się przy Uniwersytecie w Białymstoku. Przyniosła ze sobą mnóstwo pomocy naukowych, przyrządów do pomiaru i doświadczeń matematycznych.

   mat1 mat2 mat3

  W kąciku matematycznym pojawiły się m.in:
  - naukowa pomarańcza,
  - naukowy globus,
  - zestawy do tworzenia odbić lustrzanych,
  - zestawy do rzutowania,
  - tangramy,
  - geoplany,
  - rebusy, gry logiczne na papierze…                 

         mat4
  Uczniowie pod okiem naszego gościa sprawdzali czy istnieje trójkąt o trzech kątach prostych – co więcej – udało im się nawet go znaleźć!

  mat5
  Nauczyciele matematyki Justyna Myślińska i Łukasz Tyszkiewicz zastanawiali się wspólnie z uczniami, czy warto się zakładać. Dzieliliśmy czekoladę i próbowaliśmy znaleźć regułę, aby wygrać.

  mat6    mat6a   mat7

  Uczniowie mieli możliwość również układać figury symetryczne (co często było nie lada wyzwaniem z powodu odbicia w lustrze), zastosować wiedzę o rzucie; dużym zainteresowaniem cieszyły się też pentomino i geoplany. Wszyscy świetnie się bawili.

  mat8   mat9  mat9a
  GEOGRAFIA
  Uczniowie układali Trymino na temat: Rekordów Ziemi oraz Procesów Egzogenicznych. Chętni mogli również rozwiązać krzyżówki dotyczące Unii Europejskiej (należało dopasować stolicę do państwa) oraz stworzyć mapę Unii Europejskiej. Młodsi uczniowie chętnie malowali flagi różnych państw. Każdy z uczestników mógł skorzystać z Atlasu oraz znaleźć potrzebne informacje w Internecie. Kącik geograficzny przygotowała nauczycielka geografii, Joanna Malinowska.

   geo1   geo2   geo3

  CHEMIA
  Ten kącik cieszył się wśród uczniów wielką popularnością. Reakcje chemiczne, mieszaniny, roztwory - każdy miał okazję zabawić się w chemika przez wykonywanie samodzielnie różnych doświadczeń. Dzieci i młodzież zafascynowane prawami chemii pracowały pod czujnym pod okiem Bożeny Budlewskiej, nauczycielki chemii. W doświadczenia zaangażowali się także obecni na warsztatach rodzice. 😊

  chem1  chem2  chem3  chem4
  FIZYKA
  Kolejne doświadczenia czekały w kąciku fizycznym wraz z nauczycielką Iwoną Kurowską. Uczniowie elektryzowali laseczki ebonitowe, winidurowe i szklane. Zobaczyli jak działa elektroskop. Budowali prosty obwód elektryczny ze źródłem i odbiornikami prądu. Robili doświadczenia z magnetyzmu. Poznali pryzmat i pierścień Gravesandego (przyrząd do demonstracji rozszerzalności cieplnej ciał stałych). Dowiedzieli się co to są naczynia połączone. Uderzali młoteczkiem gumowym w kamertony rezonujące i pobudzali je do drgań.
  Oskar z kl. VI tak się zainteresował doświadczeniami z obwodami elektrycznymi, że próbował wykonywać własne eksperymenty.

  fiz1  fiz2  fiz3  fiz4

  PRZYRODA
  Zajęcia z przyrody były skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym. Cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, jak i przybyłych rodziców. W zabawie należało rozpoznać przy zawiązywanych oczach przedmioty oraz rozpoznać zapachy.

  Kącik przyrodniczy przygotowała nauczycielka przyrody Edyta Kopijkowska.

  przy1  przy2  przy3

  przy4  przy5

  JĘZYK ANGIELSKI
  Gościnnie swój kącik zorganizowała też nauczycielka języka angielskiego, Agnieszka Żakowicz. Uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z flagą Wielkiej Brytanii oraz z symbolami kultury: angielską budką telefoniczną, taksówką, autobusem oraz koroną w fotobudce; mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe w angielskich łamańcach językowych Tongue Twisters oraz obejrzeć humorystyczny filmik ”Did you know that Britain was once Roman?” o nastolatku żyjącym w czasach rzymskich.

  ang1  ang2

  Szkolny Dzień Nauki cieszył się dużym powodzeniem. Widać, że takie zajęcia są bardzo potrzebne dzieciom i młodzieży. Radość odkrywania, doświadczania i wykonania samodzielnie to najlepsza droga zdobycia wiedzy.
  „Powiedz mi – a zapomnę, pokaż mi – a zapamiętam, pozwól mi zrobić – a zrozumiem” (Konfucjusz)
  Jeszcze kilka kadrów z tego wydarzenia:

  sz1  sz2  sz3

  sz4  sz5

  sz6

 • Warsztaty plastyczne „Galeria dziecka w szpitalu” 2022 2

  Warsztaty plastyczne „Galeria dziecka w szpitalu”

  W maju i czerwcu odbyły się warsztaty plastyczne nt.: ”Wielka ryba”. Zajęcia miały na celu kształtować postawę proekologiczną u uczniów, zwrócić uwagą na zanieczyszczenia mórz i oceanów oraz niezrównoważone połowy. Powstało wiele ciekawych prac, wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Warsztaty przeprowadzili nauczyciele wychowawcy grup wychowawczych na poszczególnych oddziałach: pani Anna Supronik w Klinice Chirurgii, pani Agnieszka Grabowska w Klinice Nefrologii, pani Alina Zińczuk w Klinice Gastroenterologii, pani Ania Łaszcz w Klinice Onkologii i pani Joanna Chętnik w Klinice Neurologii.


   

 • Warsztaty plastyczne „Galeria dziecka w szpitalu” 2022

  Warsztaty plastyczne „Galeria dziecka w szpitalu”

  W czerwcu odbyły się warsztaty plastyczne nt.:” Pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko”. Zajęcia miał na celu rozwinąć twórczą kreatywność dziecka jego fantazję.
  Powstało wiele kolorowych prac, wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Warsztaty przeprowadzili nauczyciele wychowawcy grup wychowawczych na poszczególnych oddziałach: pani Anna Supronik w Klinice Chirurgii, pani Agnieszka Grabowska w Klinice Nefrologii, pani Alina Zińczuk w Klinice Gastroenterologii i pani Joanna Chętnik w Klinice Neurologii.


   

 • PLANSZOWANIE NA ODDZIALE NEUROLOGII 2022

  PLANSZOWANIE NA ODDZIALE NEUROLOGII

   W dniu 5.07.22, już wakacyjnie odwiedził nas pan Adrian.
  W ramach cyklu spotkań Planszowania, przeprowadził kolejne warsztaty z gier planszowych.
  Planszowanie to już wieloletnia tradycja na oddziale Neurologii.
  Zaprzyjaźniony z nami pan Adrian odwiedza naszą klinikę od kilku lat i za każdym razem wywołuje wiele uśmiechu i radości .
  Zapoznaje też młodzież z nowinkami w tematyce planszówek i gier karcianych.
  Pomysłodawcą i koordynatorem PLANSZOWANIA jest pani mgr Joanna Chętnik, wychowawca grupy na oddziale Neurologii.
  Głównym zamierzeniem programu nie jest tylko zapoznanie dzieci z grami planszowymi, wzbudzenie zainteresowania taka forma spędzania czasu wolnego ale również integracja i oderwanie od telefonów komórkowych i laptopów.


   

 • Wakacje na ludowo 2022

  WAKACJE NA LUDOWO
  ZAJĘCIA POZNAWCZE Z ELEMENTAMI PLASTYKI NA ODDZIALE NEUROLOGII.

  Grupy wychowawcze, pracują cały rok.
  Tym razem pani Asia na Oddziale Neurologii zrobiła zajęcia poznawcze z elementami plastyki „Wakacje na ludowo”.
  Dzieci rozmawiały o rękodziele ludowym, poznały liczne wzory zdobnictwa ludowego z różnych regionów Polski. Słuchały muzyki ludowej a na sam koniec próbowały swoich sił w zdobnictwie ludowym.
  Wyszło pięknie !


   

 • Lipiec - Śniadecja 2021

  Lipiec to miesiąc wakacyjny, ale nie wszyscy mogą korzystać z uroków lata. Niektórzy ten słoneczny czas muszą spędzać w szpitalu. Staramy się jednak, aby mijał on dzieciom radośnie i kolorowo.

  W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na oddziale Neurologii Dziecięcej młodzież i dzieci wesoło spędzają czas w nowej świetlicy na grach i zajęciach plastycznych. Powstały na nich ciekawe prace na temat wymarzonych wakacjach, z masy solnej oraz bransoletki przyjaźni z muliny.

  E. Sorko


   

   

 • Warsztaty "Co w trawie piszczy?"

  W czasie wakacji w szpitalu nie musi być nudno.
  Dnia 1lipca 2021r. w III Klinice UDSK odbyły się warsztaty plastyczne
  pt.: „Co w trawie piszczy?!” Zajęcia przeprowadziła mgr Alina Zińczuk.


   

 • Nauczyciel z pasją

  Z przyjemnością pragnę Państwa poinformować o wyróżnieniu naszej nauczycielki pani mgr Anny Łaszcz, tytułem "Nauczyciel z pasją roku 2020/2021"

  p.o dyrektora mgr Elżbieta Dorota Sokólska

  nauczycielzpasjaannalaszcz 

 • Urtica neurologia czerwiec 2021

  "I łaciate i pstrokate, czyli zwierzęta wokół nas."

  W dniach 28-30 czerwca 2021 na Oddziale Neurologii UDSK odbyły się już kolejne warsztaty fundacji Urtica Dzieciom Słoneczna Galeria. Tematem tych warsztatów bylo "I łaciate i pstrokate, czyli zwierzęta wokół nas.". Dzieci tworzyły swoje prace za pomocą pasteli olejnych i kolażu gąbką plastyczną.

  Warsztaty prowadziła pani mgr Joanna Chętnik.