"Szkoła

w szpitalu"

Zespół Szkół Nr 15

przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym

im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Nasi partnerzy

slodkadamalogo

selgroslogo

 kwiaciarniamercedes

 rbgrawerowanie

 sekacz

 artsigma

arsenal

zsg

artmagic
 lasydyrekcja

Odkryj Białystok A3 1 1

Błąd
 • [SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but czystyswiat21 is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.
Filtr
 • MURARZ DOMY MURUJE- SPOTKANIE Z ZAWODAMI 2022

  MURARZ DOMY MURUJE- SPOTKANIE Z ZAWODAMI.

  W Ramach programu prowadzonego przez panią Joanne Chętnik, odbyło się już ostanie spotkanie w tym roku szkolnym Murarz domy muruje- spotkanie z zawodami.
  Program ten daje młodym odbiorcą poznanie różnych ciekawych ludzi, wykonujących rozmaite profesje.
  Młodzież spotkała się z fotografem, Trenerem Personalnym, Dietetykiem, Bibliotekarzem, Nauczycielem, lekarzem i założycielem Stowarzyszenia Pro salute, Aktorem i śpiewakiem, sportowcem a w czerwcu odwiedził nas pan Mariuszem , pedagog, terapeuta, logopeda a także hobbistycznie zajmująca się modelarstwem figurowym.
  https://pl-pl.facebook.com/HighwayToPaint/
  Pan Mariusz od lat współpracuje z nasza szkoła i przeprowadza zajęcia na oddziale Neurologii. Tym razem nie tylko przeprowadził zajęcia ale również opowiedział o różnych aspektach swoje pracy.
  Program Murarz domy muruje- spotkanie z zawodami.
  Jest działaniem które ma pokazać młodym odbiorcą, różnorodność propozycji zawodowych.
  Daje też możliwość rozeznania się w mocnych i słabych stronach każdej pracy a także wyczucie swoich predyspozycji zawodowych niezbędnych w wyborze ścieżki zawodowej w przyszłości.
  Spotkania odbywały się w systemie hybrydowych. Część była w klinice Neurologii a część ukazała się w postaci wywiadu z gościem na stronie internetowej naszej szkoły.


   

 • Wywiad styczeń 2022

  Witam was serdecznie na kolejnym spotkaniu w ramach programu :
  Murarz domy muruje, spotkanie z zawodami
  Program prowadzi od 2 lat na oddziale Neurologi pani mgr J. Chętnik. Dziś gościmy na naszym spotkaniu panią Aleksandrą Kieda.

   205607754 1225106221275516 3422542625616235366 n

  236134143 218763306923602 2660361232695222015 nZachęcamy do przeczytania całego wywiadu tutaj:

  wywiad z panią Aleksandrą Kieda


   

 • Wywiad

  W ramach programu Murarz domy Muruje, który trwa na oddziale Neurologii  od 2019 roku gościmy przedstawicieli różnych zawodów. Był już fotograf, dietetyk, manager, kierownik biblioteki a obecnie gościliśmy pana Rafała.

   

  Pan Rafał jest aktorem -solistą i opowiada o swoim bardzo ciekawym zawodzie, zapraszamy.

   

  A tutaj możecie posłuchać naszego gościa:

   

 • Wywiad z Ewą Kułak 2022

  Wywiad w ramach programu Murarz domy muruje.

  Witam serdecznie panią Prof. dr hab. n. med. Elżbietą Krajewską – Kułak.
  Która jest naszym gościem w ramach programu Murarz domy muruje, który od dwóch lat prowadzi pani mgr Joanna Ewa Chętnik.

  Pani Elu proszę nam opowiedzieć cos o sobie.
  Oj to bardzo trudne mówić o sobie, żeby nie wyszło zbyt „chwalczo” i narcystycznie, ale dobrze – no cóż to po kolei - pielęgniarka, lekarka, naukowiec, społecznik, współtwórczyni oraz wieloletnia dziekan/prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Kierownik Zakładu Zintegrowanej Opieki Medycznej UMB, inicjatorka Uniwersytetu Zdrowego Przedszkolaka/Akademii Młodego Naukowca, Uniwersytetu Zdrowego Seniora oraz Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej, Członek Rady Doskonałości Naukowej, Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej, założycielka Centrum Wolontariatu Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB i organizatorka kilkuset akcji charytatywnych związanych z pomocą osobom indywidualnym, domom dziecka, oddziałom szpitalnym, Prezes Stowarzyszenia Pro Salute, Laureatka II edycji Nagrody przyznawanej przez Kapitułę Koalicji Prezesi-Wolontariusze – „Człowiek wiedzy i doświadczenia”, Społecznik Roku 2018 w X edycji konkursu "Społecznik Roku" tygodnika 'Newsweek Polska”, laureatka IX edycji Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” w kategorii całokształt dokonań oraz godna naśladowania postawa życiowa, no przede wszystkim mama, żona, babcia…

  Dowiedzmy się jak wygląda pani praca na co dzień?
  Ja mam bardzo podzielną uwagę i z reguły robię kilka rzeczy na raz, robię jedno, a już drugie kiełkuje w głowie 😊Inaczej nie potrafię, takie trochę ADHD😊 A jak wygląda mój dzień? Kiedyś był inny, ale życie weryfikuje nasze plany.. Każdy z nas, gdy budzi się rano ma dwa wyjścia: nic nie robić, leniuchować, spać i myśleć jak by to było fajnie, gdyby …. lub wstać, „zakasać rękawy” i realizować marzenia. Ja tak robię😊 Teraz mam dodatkowe obowiązki, bo muszę opiekować się chorą Mamą, ale nie rezygnuję też z pracy zawodowej i społecznej. Te elementy przeplatają się każdego dnia – praca na Uczelni, praca naukowa, praca na rzecz Stowarzyszenia… Najbardziej nie lubię stagnacji i narzekania: „nic nie mogę, nie dam rady, nie mam kiedy”. Bo tak jest najłatwiej… Może to kwestia wychowania? Nie wiem … ale znajduję tez czas taki tylko dla siebie, dla swojego hobby.. bo jak ktoś kiedyś napisał ”życie polega na tym, żeby zawsze znaleźć czas, nawet gdy go kompletnie nie ma, żeby tak najzwyczajniej usiąść z kubkiem herbaty albo kawy i poczytać dobrą książkę, powiedzieć: to była dobra książka... Popatrzeć na kogoś z zachwytem i nie bać się powiedzieć pewnych rzeczy”. Kiedyś malowałam obrazy i pewnie do tego powrócę, ale już na emeryturze 😊. Pisałam, a teraz tez już rzadziej wiersze, cały czas piszę książkę –„Rozmowy z nostalgią w tle” – to taki zbiór nieodbytych rozmów z moim Tatą, którego już nie ma z nam, a którego mi bardzo brakuje, to także wiersze, a może bardziej przemyślenia, zadedykowane tym, dla których zabrakło mi czasu na rozmowę….cały czas ta książka się tworzy….. Ten wolny czas to pora na spacery z Wnusiami, na pooglądanie ulubionych kryminałów, poczytanie książki. To czas na pielęgnację kwiatów (wprawdzie tylko na balkonie bo nie mam ogródka), to czas na pójcie do opery lub posłuchanie utworów z ukochanego Upiora w Operze😊 i czas na hobby– np. zbieranie aniołów, tylko ze czasem doba za krótka😊


  Jakie cechy charakteru ułatwiają taki rodzaj pracy?
  Ja jestem typowym zodiakalnym Bliźniakiem – z reguły mam dużo energii, potrafię się bardzo zaangażować w to co robię, mam ogrom pomysłów (czasami, aż za dużo 😊), mam wrodzoną ciekawość świata, jestem uparta i otwarta na ludzi. Potrzebuję stałych bodźców, ciągle muszę coś robić nowego i mimo ze jest to wyczerpujące, to ciągle szukam wyzwań, stąd praca w Stowarzyszeniu Pro Salute daje mi tyle satysfakcji😊 Inaczej jednak niż Bliźniaki, zaczęte sprawy zawsze doprowadzam do końca 😊


  A jakie utrudniały by taka prace?
  One też wynikają z tego że jestem Bliźniakiem - uwielbiam nowości, wciąż oczekuję na zmiany, robię kilka rzeczy na raz, czasem trudno mi usiedzieć w jednym miejscu, mam tysiące pomysłów w jednej chwili, ale… nikt z nas nie wie, czy jego kolejny pomysł, który wdraża w życie nie przyczyni się do większego dobra dla innych.

  Gdyby miała pani poradzić młodym ludziom którzy chcą tak pracować na co powinni zwrócić uwagę.
  Żeby wierzyli w siebie, w swoje marzenia, nigdy z nich nie rezygnowali i podążali za nimi, bo jak pisał w Alchemiku Paulo Coelho (Alchemik) Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało Ci się to osiągnąć. Poradziłabym im, aby ufali zawsze swojemu instynktowi. Pamiętali, że w życiu tak naprawdę wszystko jest możliwe i nie zapominali, że generalnie nic nie przychodzi bez trudu. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość, przezwyciężyć wiele niedogodności, ale zawsze można osiągnąć to co się wymarzyło i dlatego nie wolno dopuszczać, aby ktokolwiek i kiedykolwiek zachwiał wiarę w siebie i poczucie własnej wartości.

   Co pani daje praca dla innych ludzi?
  Oj bardzo wiele – to nie tylko radość, satysfakcja z sukcesów studentów, doktorantów, habilitantów, pracowników. To radość z pomagania. Warto pamiętać, że takie pomaganie innym jest przede wszystkim ważne dla nas samych, a wychodzenie naprzeciw potrzebom innym, żyjącym wokół nas, oczekującym pomocnej dłoni, ciepłego słowa, konkretnej pomocy, bardzo duchowo umacnia... W tym świecie „zagonienia”, obojętności są to potrzebne działania. Pomagamy, bo wierzymy, że dobroć, serdeczność skierowana ku innym, powróci ze zdwojoną siłą do nadawcy.

  Gdy Elżbieta była Elą, chciałaby?
  Tak generalnie to chyba w większości nic nie zmieniać…. Może jednak czasami znów chciałabym być dzieckiem i wrócić do czasów, kiedy największym problemem było to, że nie kupiono mi lizaka…. Niestety w życiu nie cofnie się tego co już za nami… Ale jednak gdyby można by za pomocą czarodziejskiej różdżki cofnąć czas to chyba chciałabym wrócić do czasów zaraz po studiach … do początków pracy, do początków macierzyństwa … to tego aby życie trwała i trwało… ale warto zawsze pamiętać co powiedział Thomas Dreier „Jeśli kiedykolwiek zamierzasz cieszyć się życiem – teraz jest na to czas – nie jutro, nie za rok. Dzisiaj powinno być zawsze najwspanialszym dniem”

  Dziękujemy za rozmowę i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.


   

   

 • Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru

  Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku

  W dniu Światowego Dnia Sybiraka 17 września 2021 roku uroczyście otwarto jedyne w Polsce i na świecie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku z udziałem Prezydenta RP, władz państwowych, województwa i miasta.
  Muzeum Pamięci Sybiru jest poświęcone wszystkim ludziom, którzy byli zsyłani na tereny Rosji, a później do Związku Sowieckiego w bezkresną i mroźną syberyjską tajgę. Ludzie stawali się na nieludzkiej ziemi zesłańcami, jeńcami, więźniami, deportowanymi. Muzeum bada i przedstawia wspomnienia, relacje świadków zdarzeń, upamiętnia losy i tragiczną historie ludzi, pokazuje ponadczasową prawdę o ludzkim okrucieństwie, cierpieniu i nadludzkiej sile przetrwania.
  Oddajemy szacunek i pamięć tym wszystkim, którzy będąc jeszcze dziećmi poznali piekło zesłania, ponieśli największą ofiarę, własne życie, pielęgnując marzenie o wolnej Ojczyźnie.
  Jesteśmy dumni, że w naszym mieście powstało Muzeum Pamięci Sybiru. Zachowanie pamięci o Sybirze to nasz obowiązek i misja międzypokoleniowej wspólnoty pamięci.
  Muzeum Pamięci Sybiru jest już otwarte. Zapraszamy do odwiedzania.

 • Słodka dama

  Podziękowania


  Serdecznie dziękujemy Pani Kindze Poskrobko-Nieradce, właścicielce ,,Cukierni Artystycznej Słodka Dama” w Białymstoku za wykonanie słodkich arcydzieł na poczęstunek jubileuszowy.
  Przepiękne wnętrza, unikatowe kompozycje deserowe i niesamowity smak deserów sprawiają, że cukiernie butikowe zyskują na popularności. Cukiernie wyglądają niemal jak butiki najlepszych projektantów mody, gdzie o klientów dba się od przestąpienia progu. W Białymstoku znaną cukiernią butikową jest ,,Słodka Dama” Pani Kingi Poskrobko-Nieradki.
  Pani Kinga Poskrobko-Nieradka na bieżąco śledzi trendy cukiernicze na całym świecie, od lat inspiruje ją francuska cukiernia Ladurée. Pani Kindze Francja jest niekończącym się źródłem cukierniczych inspiracji, miejscem, gdzie przepiękne wystroje łączy się z cukiernictwem na najwyższym poziomie. Nie chodzi już tylko o to, aby zajść po ciastko do cukierni, a zafundować sobie chwilę odpoczynku i relaksu. Przepyszne słodkości serwowane w pięknym wnętrzu są ucztą dla wszystkich zmysłów. W Białymstoku brakowało takiego miejsca, gdzie elegancki wystrój łączy się z dokonaniami nowoczesnego cukiernictwa. Cukiernia Pani Kingi ciągle się rozwija. Pani Kinga postanowiła nadać jej butikowego wymiaru i zaskoczyć klientów.
  Desery Pani Kingi wyróżniają się pośród słodkości w cukierniach butikowych.
  Desery przypominają małe dzieła sztuki, które oddziałują na wszystkie zmysły. Najpopularniejsze są monoporcje, czyli desery o wielkości idealnej dla jednej osoby. Ręcznie wykonane słodkości wyglądają jak z najlepszych paryskich cukierni. Wielowymiarowe kompozycje smakowe zaskakują głębią, każdy kęs sprawia, że odkrywamy nowe smaki. Wygląd deseru jest w tym przypadku niemniej ważny od smaku – każdy szczegół jest dopracowany. W wyrafinowanym wyglądzie słodkości ważne są forma, kolor i elementy wykończenia.

   

  slodkadama

   

  W cukierni nie brakuje niezwykłych słodkości z czekoladą ruby oraz wykwintnych monoporcji. Monoporcje są symbolem nowoczesnego cukiernictwa. Wyglądają naprawdę niezwykle – ręcznie robione porcje mają dopracowany każdy szczegół, a ich głęboki smak odkrywa się kęs po kęsie. Monoporcje jako produkt premium są przygotowywane z najlepszej jakości składników – między innymi z belgijskiej czekolady. Każdy z tych niewielkich deserów łączy w sobie różnorodne struktury i smaki. Elegancki wygląd i dopracowany smak deserów pozwala rozkoszować się chwilą. Monoporcje są doskonałe jako deser, ale także jako słodki upominek.
  Warto także dodać, że młode pary coraz częściej decydują się na tort weselny złożony z monoporcji. Monoporcje można spersonalizować, dostosować ich wygląd pod kolor przewodni wesela. Większość osób wybiera monoporcje z odbijającą światło glazurą mirror. Wielowymiarowy smak zachwyci gości weselnych i pozostanie w ich pamięci na długo. Monoporcje na weselu są dobrym rozwiązaniem także od strony praktycznej: każdy z gości dostaje identyczny pod względem wielkości kawałek, a ze względu na brak krojenia sam serwis porcji jest dużo szybszy.

  W cukierni butikowej Pani Kingi jest wiele autorskich kompozycji monoporcji. Wśród nich są desery o smaku yuzu, gianduja, z nadzieniem whisky, łączące czekoladę ruby z purée jeżynowo-malinowym, jagody i poziomki z musem z białej czekolady, wypełnione purée mango z miętą, kompozycje kremu waniliowego z malinami i wiele innych.
  Wymieniać można naprawdę długo, najlepiej jednak odwiedzić cukiernię osobiście i znaleźć swój ulubiony smak. Jeśli chodzi o wygląd oprócz wspomnianych już deserów z glazurą mirror, proponujemy także czekoladowy zamsz czy monoporcje w kształcie lodów. Spełniane są także indywidualne życzenia klienta.
  Cukiernie butikowe mają przepiękne wnętrza. Słodka Dama zachwyca nie tylko smakami, ale także wnętrzem. Połączenie delikatnego różu i kwiatów sprawia, że miejsce jest bardzo przytulne, ciepłe i wyjątkowo kobiece.
  Wystrój cukierni butikowych zazwyczaj ma jasne odcienie, a elementy ozdobne często nawiązują do roślinności. Róż wpisuje się w tę koncepcję, ale przede wszystkim współgra z produktem premium, którego używamy w naszej cukierni – różową czekoladą ruby. Czekolada ta jest naturalnie różowa, do jej produkcji nie używa się żadnych barwników.
  W cukierni butikowej Słodka Dama w ofercie są nie tylko różowe desery i torty, ale także kawę. To pierwsza różowa kawa w Białymstoku! Kolor różowy jest obecny także w logo. Można więc powiedzieć, że róż jest nieodłącznym elementem Słodkiej Damy.
  We wnętrzu cukierni uwagę przyciągają różowe kanapy z miękkiego zamszu, idealne na chwilę odpoczynku.
  W ofercie są także monoporcje i torty pokryte czekoladowym zamszem. Koncepcja wizerunkowa jest spójna z proponowanym asortymentem. Założeniem jest aby ta spójność była widoczna także w wystroju cukierni Pani Kingi.


   

 • Sadzenie drzewek

   

   Jubileuszowy Dąb –wnuczek dębu ,,Chrobry” jest z nami w parku Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku
  Szkoła, obchodzi Jubileusz 60-lecia. Jednym z punktów trzydniowego programu obchodów uroczystości jest sadzenie drzew. Naszym zdaniem takie działanie ma swoją wymowę, ponieważ symbolizuje pewną trwałość wokół przemijającej rzeczywistości. Jednoczy uczniów, przypomina im o ważnym wydarzeniu, w którym kiedyś brali udział. Znaczy czas i miejsce tego wydarzenia.
  Z pewnością przyczynia się do umocnienia więzi ze swoją szkołą.
  Mieliśmy zaszczyt przywitać wszystkich gości: uczniów ,nauczycieli, pracowników administracji, personel medyczny, rodziców na uroczystość wsadzenia drzewa, upamiętniającego Jubileusz 60-lecia istnienia naszej szkoły.

  JESZCZE SIĘ TYLE STANIE...

  Popatrz, niebo się kłania, niebo różowe,
  Wiatrem pisane w kolorze.
  Słońce przychodzi jak gość najlepszy,
  Wiatr się umila na wietrzyk.

  Jeszcze się tyle stanie,
  Jeszcze się tyle zmieni
  Rosną nam nowe twarze
  Do słońca.

  Popatrz, drzewo się czesze, drzewo olbrzymie,
  Po niebie gałęźmi wiatr pisze.
  Drzewo się śmieje dobrą nowiną,
  Wszystkie żale odpłyną.

  Popatrz, świat się wciąż zmienia, świat bez koloru.
  Człowiek się rodzi, umiera.
  Wszystko przemija, wszystko odchodzi,
  Lecz pozostają wspomnienia.

  W. Chyliński

  Drzewa całe swe życie ciągle pozostają w ziemi, z której wyrosły. Zawsze towarzyszą człowiekowi. Ze względu na swą długowieczność, często są niemymi świadkami historii. Niech zasadzony dąb będzie pamiątką wspaniałej uroczystości, Jubileuszu 60-lecia naszej szkoły. Niech przyszłym pokoleniom daje świadectwo tego wspaniałego święta. Naszego szacunku dla przeszłości i teraźniejszości. Drzewko ma ciekawą historię jest ,,wnuczkiem” Dębu ,,Chrobry”. ,,Dąb Chrobry” zlokalizowany jest na terenie Nadleśnictwa Szprotawa (okolice Piotrowic) i Zielonej Góry. Najgrubszy ( ponad 1000 cm obwodu ) oraz najstarszy okaz tego gatunku w Polsce, obumarł w 2021 r. przeżywszy ponad 750 lat….Dąb Papieski Nr 22 wyhodowany z żołędzi najstarszego w Polsce dębu ,, Chrobry” poświęconych przez Ojca Świętego Jana Pawła II, podczas ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników do Rzymu 28 kwietnia 2004 roku. Poświęcony przez Leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów państwowych w Białymstoku dla uczczenia Pontyfikatu Papieża Jana Pawła II. Nasz dąb szypułkowy został wyhodowany w szkółce leśnej Nadleśnictwa Suwałki z nasion zebranych w 2020 roku z dębu oznaczonego Nr 22, rosnącego przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, który pochodzi z żołędzi zebranych w 2003 roku z najstarszego w Polsce dębu ,,Chrobry”. Niech w przyszłej swej wielkości i majestacie, świadczy o ważności szkoły, w której wzrastać ma potęga wiedzy jej uczniów.
  ....Kiedyś, gdy nas już tu nie będzie, ono pozostanie. Sądzimy, że każdy z nas ma głęboką świadomość tego faktu.
  Dziękujemy serdecznie Panu Dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.
  p.o. Dyrektora Elżbieta Sokólska oraz cała Społeczność Szkolna.

   

 • Paczka do szkoły

  Akcja "Paczka do szkoły"

  W dniu 10.09 na dzieci w Klinice Neurologii czekała miła niespodzianka. Firma AMAGO http://www.amago.pl/  zakupiła naszym podopiecznym przybory szkolne, zabawki  motoryczne, gry logistyczne a młodszym dzieciom wesołe maskotki.

  Akcja "Paczka do szkoły" to kolejne zdarzenie związane z obchodem jubileuszu 60 lecie Zespołu szkół Nr 15 przy UDSK. 

  Zdarzenie to na oddziale koordynowała pani mgr Joanna Chętnik, wychowawca grupy  na oddziale Neurologii. Od strony firmy Amago, akcje koordynował pan Przemek.

  Bardzo dziękujemy

 • Czysty Białystok 2021

  Czysty Białystok - 2021

  Dnia 9 września 2021 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w akcji „Czysty Białystok – 2021”. Dzięki   zaangażowaniu dzieci wokół budynku UDSK nazbieraliśmy kilka worków odpadków. Udział w kampanii uświadomił wszystkim, że wyrzucone byle gdzie szklane i plastykowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych stwarzają zagrożenie dla naszego środowiska. 

  {gallery layout="packed" rows=3 cols=3 maxcount=3}czystyswiat21{/gallery}

 • Infolinia 2021

  Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

  Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

  Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  infoliniainfoliniadlaszkol wsparciepsychologiczne

 • Infolinia 2021 (2)

  Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

  Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

  Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  infoliniainfoliniadlaszkol wsparciepsychologiczne

 • Spis powszechny 2021

  Drodzy Rodzice,
  Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 trwa do 30 września 2021 r. Jest to zatem ostatni dzwonek na wypełnienie obowiązku spisowego.
  Sposobów na spisanie siebie i bliskich jest kilka:
  - samospis przez internet na stronie spis.gov.pl,
  - na infolinii „Spisz się przez telefon” – 22 279 99 99 (na infolinii można również potwierdzić tożsamość rachmistrza),
  - przez rachmistrza spisowego, który może zadzwonić lub odwiedzić Was w mieszkaniu – zgodnie z ustawą nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi. Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99,
  – w punkcie spisowym w Urzędzie Statystycznym w Białymstoku oraz w każdym urzędzie gminy,
  - w mobilnych punktach spisowych – informacja o nich dostępna jest w mediach społecznościowych Urzędu Statystycznego w Białymstoku.
  Spisać się trzeba i warto, bo #LiczySięKażdy.

  Wojewódzkie Biuro Spisowe w Urzędzie Statystycznym w Białymstoku

 • Narodowe czytanie 21

  Narodowe czytanie
  W dniu 03.09.21 w filii nr 1 Książnicy Podlaskiej odbyło się spotkanie w ramach Narodowego Czytania. Fragmenty dramatu "Moralność Pani Dulskiej" Gabryjeli Zapolskiej czytali pracownicy biblioteki a także Pani Asia z oddziału Neurologii i nasze panie emerytki.


 • Spotkanie z policjantkami i leśnikiem wrzesień 2021

  „Bezpieczni na drodze i w lesie”

  02.09.2021 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie pod hasłem „Bezpieczni na drodze i w lesie”. Pani Leśnik opowiedziała dzieciom o bezpiecznym wypoczynku w lesie wykorzystując przygotowane plansze demonstracyjne. Panie Policjantki przypomniały podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczyły, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Utrwaliliśmy również numery alarmowe. Na koniec spotkania odbył się quiz. Dzieci doskonale radziły sobie odpowiadając na przygotowane pytania. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a dzieci otrzymały od Pań nagrody - niespodzianki.


   

 • Dzień Języków Obcych

  Dni Języków Obcych

            W dniach 28-30.09.2020 odbywały się lekcje w ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych na oddziałach UDSK. Lekcje prowadziły nauczycielki Anna Mikołajczak, Anna Jabłońska,  Monika Berensztejn, Agnieszka Żakowicz. Podczas zajęć uczniowie sprawdzili swoją wiedzę na temat języków w quizie językowym, wysłuchali nagrania audio: jak brzmią powitania w różnych językach. Następnie uczniowie podczas zajęć z nauczycielami  wypisywali argumenty, dlaczego warto uczyć się języków obcych, oraz jak efektywnie się uczyć. Podczas zajęć wykonany został plakat podsumowujący wydarzenie.

           W ramach Dni Języków Obcych został również zorganizowany konkurs „Mądrość w trzech językach - po polsku, angielsku i niemiecku”. W konkursie wzięło udział uczniów 35 szkoły podstawowej. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w  konkursie, gdyż mogli zapoznać się z przysłowiami  po angielsku i niemiecku, a jak wiadomo powiadają, że przysłowia są mądrością narodów, bo każde ma w sobie ziarnko prawdy. Uczniowie otrzymali podziękowania oraz upominki.

  Konkurs trwał od 22-29.2020r. Organizatorem była mgr Agnieszka  Żakowicz. Konkurs został przeprowadzony we współpracy z nauczycielami  Zespołu Języków Obcych.. 

 • Narodowe czytanie

  Narodowe Czytanie 2020 – „Balladyna”

  narodoweczytanie2020

  We wrześniu 2020 roku w naszej szkole nauczyciele zespołu humanistycznego starali się przybliżyć dzieciom arcydzieło literatury polskiej „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Z przyczyn epidemiologicznych  zajęcia odbywały się w salach pacjentów. Odczytywaliśmy fragmenty utworu, a następnie zainspirowani tekstem uczniowie przenosili poznaną treść na kartkę papieru.

  Zaowocowało to pięknymi rysunkami oraz stworzoną z nich prezentacją multimedialną.

 • Światowy Dzień Chorego

  We wtorek, 11 lutego 2020 r., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodziliśmy XXVIII Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie papieskie zatytułowane zostało: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" (Mt 11, 28). Celem obchodów jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby oraz dostrzeżenie tych, którzy zawodowo, bądź z potrzeby serca (jak rodziny czy wolontariusze) towarzyszą chorym i cierpiącym.
  W naszej szkole o godz. 14.00 w kaplicy szpitala została odprawiona Msza święta w intencji wszystkich chorych małych pacjentów, uczniów naszej szkoły szpitalnej. Ci, którzy mogli, przyszli z rodzicami i nauczycielami na wspólną modlitwę, a tych, którzy musieli zostać w swych salach, odwiedził ks. kapelan. W czasie dialogowanej homilii poruszył problemy cierpienia, uzdrowienia oraz sakramentu namaszczenia, którego udzielił na koniec osobom w sędziwym wieku, obecnym w kaplicy.