"Szkoła

w szpitalu"

Zespół Szkół Nr 15

przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym

im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Nasi partnerzy

slodkadamalogo

selgroslogo

 kwiaciarniamercedes

 rbgrawerowanie

 sekacz

 artsigma

arsenal

zsg

artmagic
 lasydyrekcja

Odkryj Białystok A3 1 1

Podziękowania

Dziękujemy STOWARZYSZENIU PRO SALUTE za telewizor darowany dla świetlicy na Oddziale Neurologii a także za fantastyczne materiały plastyczne i zabawki, które będą służyć dzieciom .
Stowarzyszenie Pro Salute nie tylko czynnie wspiera terapię i rehabilitację dzieci niepełnosprawnych, w tym z dystrofią mięśniową ale również pomaga innym. Dziękujemy za wasze cudne serca.
O Stowarzyszeniu Pro Salute można poczytać tu :
https://prosalute.com.pl/
Współpracę ze Stowarzyszeniem dwa lata temu rozpoczęła pani Asia pracująca w grupie wychowawczej w klinice Neurologii w ramach wolontariatu Dobre Serce na neurologii.


 

BohaterON – włącz historię!

We wrześniu oraz w październiku 2022 r. na kilku oddziałach w UDSK i na Oddziale Pediatrii Dziecięcej WSZ odbyły się warsztaty wykonywania laurek dla Powstańców Warszawskich. „Kartka dla Powstańca” to projekt edukacyjny, będący częścią ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Dzięki zaangażowaniu uczniów, podopiecznych naszej szkoły oraz nauczycieli biorących udział w warsztatach, wykonano blisko 100 pięknych kartek z życzeniami i podziękowaniami Bohaterom Powstania Warszawskiego. Zostaną one przekazane Powstańcom, by dostarczyć im mnóstwa wzruszeń i zapewnić ich, że młode pokolenia pamiętają o ich oddaniu i bohaterstwie w walce o wolną Polskę.
Koordynator projektu
Joanna Czerech


 

WOLONTARIAT DOBRE SERCA NA NEUROLOGII

Od dwóch lat na oddziale Neurologii i Rehabilitacji działa wolontariat „ DOBRE SERCA NA NEUROLOGII”
Działania wolontariatu obejmują dwie strefy:
Pierwsza z nich to, praca pacjentów i ich rodzin na rzecz innych. W tym roku dzieci zbierały nakrętki, wspomagały schronisko poprzez zbiórkę karmy.
Współpracowały z stowarzyszeniem Pro salute, biorąc udział w akcji kartka dla przyjaciela( edycja zima, wiosna).
Tworzyły pomoce potrzebne na zajęcia z dziećmi z Ukrainy, w ramach współpracy z Fundacja Białystok działaMy.
Druga strefa to, współpraca z różnymi instytucjami koordynatorki i założyciela wolontariatu pani mgr Joanny Chętnik, na co dzień pracującej jako wychowawca grupy wychowawczej w klinice Neurologii i rehabilitacji.
Praca ta, to głownie pozyskiwanie sponsorów na rzecz dzieci z kliniki ( DZIEŃ DZIECKA , MIKOŁAJKI , URODZINY PACJENTÓW).
A Także współpraca z licznymi instytucjami i organizacjami.
W ramach współpracy z stowarzyszeniem Pro salute, przeprowadzono liczne akcje na oddziale Neurologii, a także sama koordynatorka współpracowała i nadal współpracuję z stowarzyszeniem np. będąc w Jury konkursu piosenki pro zdrowotnej. Akcja miała na celu pogłębianie wiedzy na temat Dystrofii mięśniowej.
Pani Joanna współpracowała także z fundacja Białystok działaMy , gdzie w ramach tej współpracy prowadziła zajęcia plastyczno- integracyjne z dziećmi z Ukrainy.
Akcja miała na celu nie tylko pomoc w oswojeniu się z nowa sytuacja życiową I integracje dzieci z nowym środowiskiem.
Prowadzącą brała też udział w licznych iwentach(Dzień dziecka z Alpakami, festyn dla dzieci z Ukrainy).
Dobre serca na Neurologii, to wolontariat wielopłaszczyznowego działania który nie tylko wspomaga ale również znakomicie integruje rożne płaszczyzny zarówno w działaniu placówki na terenie Dziecięcego szpitala klinicznego jak i dzięki prowadzącej „wychodzi” poza mury szpitala i szkoły szpitalnej .

 

DYPLOM1  DYPLOM 2  podziekowanie


 

Akcja “Listy”

Tydzień przed świętami wielkanocnymi z trzech białostockich szkół otrzymaliśmy tradycyjnie napisane listy skierowane do dzieci chorych. Listy od rówieśników sprawiły naszym uczniom wiele radości, przyniosły nadzieję, były miłą świąteczną niespodzianką. Zawsze wywoływały uśmiech na twarzy. 😊Dla niektórych były to pierwsze listy otrzymane w tradycyjnej formie i zainspirowały część naszych podopiecznych do odpowiedzi nadawcom. Zarówno treść, zawartość (czasem z dodatkami w postaci naklejek, samodzielnie wykonanych rysunków czy zakładek) jak i tradycyjna – “namacalna” forma listów poprawiały humor, a napisane życzenia wprowadzały w świąteczny nastrój. Miłym zaskoczeniem były listy w języku ukraińskim, które mogliśmy przekazać naszym uczniom- uchodźcom z kraju ogarniętego wojną.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom SP Nr 9, Zespołu Szkół Katolickich oraz SP Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny oraz ich uczniom za zaangażowanie i udział w akcji!
Inspirator akcji katechetka Anna Białous,
koordynator kontaktu z ZSK p. Anna Jabłońska

DYPLOM11DYPLOM31


 

W piątek 17 grudnia 2021 r. przekazałyśmy pieskom i kotom wszystkie rzeczy, które Państwo podarowali. W imieniu Zarządu Schroniska w Sokółce bardzo dziękuję wszystkim osobom, które włączyły się do akcji. Wszystko się przyda. To bardzo miłe z waszej strony.
Chociaż było bardzo zimno, nam było ciepło na sercu wiedząc, że możemy pomóc zwierzętom znajdującym się w schronisku. Jesteśmy szczęśliwi, że nasza szkoła włączyła się do tej akcji.

p.o. dyrektora Elżbieta Sokólska i Beata Ostasiewicz

schronisko21

kartkadlatytul

 

Na przełomie września i października 2020 roku Zespół Szkół nr 15 z ogromnym entuzjazmem   uczestniczył      w kolejnej edycji  ogólnopolskiego   projektu   adresowanego do szkół szpitalnych „Kartka dla Powstańca” (będącego częścią ogólnopolskiej kampanii historycznej „BohaterON – włącz historię”). Nauczycielki przedszkola oraz grup wychowawczych zorganizowały i przeprowadziły trzy warsztaty plastyczne na Oddziale Pediatrii i Neurologii Dziecięcej WSZ, na Oddziale Dziennym Psychiatrii UDSK oraz w III Klinice Chorób Dzieci UDSK, podczas których sprawowały opiekę artystyczną nad uczniami-pacjentami.

Następnie podczas lekcji języka polskiego nauczyciele przekazali wiele wartościowych informacji dotyczących Powstania Warszawskiego oraz zainspirowali uczniów do napisania życzeń do uczestników Powstania, które następnie zostały wklejone do własnoręcznie wykonanych patriotycznych laurek.

Życzenia:
Drodzy Powstańcy!
Podziwiam  Was  z to, co  zrobiliście  dla  naszej  Ojczyzny.  Dziękuję  Wam  za odwagę i waleczność podczas     II  Wojny  Światowej. Chciałbym  podziękować  Wam  za  wolny  kraj,  za  który  tak  długo walczyliście. Życzę Wam spokoju, szczęścia osobistego, życzliwych ludzi dookoła oraz dużo zdrowia.

Tomasz.

Drodzy Powstańcy!

Chciałabym Wam podziękować za to, że poświęciliście wszystko, abym mogła żyć w wolnej Polsce. Życzę Wam dużo zdrowia i pogody ducha oraz wielu lat życia.

Zosia

Drogi Powstańcu!
Chociaż Pana nie znam i nic  nie  wiem o Pana życiu, to sam fakt bycia Powstańcem  i członkiem AK budzi mój szacunek i podziw dla Pana. Chciałbym  bardzo  Panu  podziękować  za trud  poświęcenia się  dla  Ojczyzny,  walki  o  jej  wolność  i  niepodległość. Ryzykował  Pan  codziennie  swoje  zdrowie i życie dla niej i dla innych ludzi. Gdyby nie Wasz wysiłek i trud, nie  byłoby  teraz wolnej  Polski i  nas, Polaków. Za  to  wszystko bardzo  Panu  dziękuję! Życzę  zdrowia ciała, pogody ducha, radości życia, spokoju, szczęścia osobistego i życzliwych ludzi dookoła.

Z wyrazami szacunku!

Bartosz.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ze strony nauczycieli, wykonano aż 98 kartek dla Powstańców Warszawskich, które zostały przesłane na adres Fundacji Rosa.

wystawa1

 

wystawa2 

 

Jednym z elementów projektu był udział w konkursie plastycznym na najładniejsze patriotyczne  laurki           z  życzeniami. Przesłane  przez  naszą  szkołę  prace  zostały  umieszczone w galerii zdjęć na profilu facebookowym kampanii BohaterON – włącz historię!

zyczeniaface

 

Udział  w  kolejnej  edycji  projektu „Kartka dla Powstańca” z pewnością odwrócił uwagę podopiecznych od sytuacji pobytu w szpitalu, a także przyczynił się do rozwijania ich kreatywności   i   wrażliwości   estetycznej   oraz   nawiązania   międzypokoleniowego   dialogu z uczestnikami Powstania Warszawskiego.

Koordynator projektu

Anna Jabłońska